Již 22 let prosazuji zelenou cestu ke zdraví. Ta spočívá v kombinaci probiotik (SYMBI I a II) a prebiotik (Chlorella, Ječmen) a snaží se upravovat vnitřní střevní prostředí, posilovat imunitu a další léčebné procesy těla.
Dnes se touto myšlenkou zabývají i oficiální lékařské kruhy a popsaná kombinace dostala název
SYNBIOTIKA = synergická kombinace probiotik a prebiotik (myšleno obecně vlákniny).
Jejich vlastnosti se navzájem doplňují a posilují. Byla provedena velká studie (deKivit S, Saeland E, Kraneveld AD, et al. Galectin-9 induced by dietarysynbioticsisinvolved in suppressionofallergicsymptoms in mice and humans. Allergy 2012; 67(3): 343–352), jež ukazuje, že popsaný synbiotický postup může efektivně působit v prevenci alergických stavů. Ukazuje se, že po synbiotickém postupu dochází k vzestupu sérového galektinu-9.
Při alergické reakci dochází uvnitř žírné buňky k složité kaskádovité reakci - degranulaci a výsledkem toho procesu je, že stěna žírné buňky praskne, uvolní se z ní mediátor - histamin, jenž pak způsobuje různé alergické potíže, podle toho, na které sliznici působí. A tehdy použijete antihistaminikum, které blokuje reakci uvolněného histaminu, a tak dojde k úlevě potíží. Tedy léčebný postup pomocí antihistaminik spočívá až v tom posledním kroku, kdy již došlo k reakci.
Prospěšný účinek synbiotik
se vysvětluje tím, že se při něm zvýší hladina sérového galektinu-9, který tlumí již v zárodku popsanou degranulaci žírných buněk, tedy ovlivňuje i množství uvolněného histaminu, a tím i intenzitu alergických reakcí.
Alergie, ekzém, astma a jiné příznaky, které jsou zahrnuty pod pojmem atopie, neustále narůstají, známé postupy jsou zaměřeny na potlačování projevů = následků, je to stálý boj se zánětem, neustále potlačovaný projev zánětu vede k rozvoji chronické nemoci, a tehdy lékaři podávají kortikoidy, v případě astmatu inhalace s bronchodilatátory, jež roztahují průdušky, léky, které způsobí splasknutí zduřelé sliznice - vše ve snaze zlepšit dýchání. Tento způsob léčení se vžil, je považován za normální, mnoho dětí má vedle mobilu v kapsičce sprej, a když na ně přichází dušnost, fouknou si. Vidíme to ve filmech, vidíme to u sportovců… Zvykli jsme si na léčbu symptomatickou, která nevede k vyléčení, ale jen stav udržuje. Považujeme to za normální.
V případě alergie se používají ve stejném stylu léky ovlivňující alergické mechanizmy, jako již uvedená antihistaminika nebo novější antileukotrieny, u nichž je podstata stejná jako u histaminu, nebo je snaha provádět hyposenzibilizaci na zjištěný alergen. Samozřejmě - ani tento způsob nevede k vyléčení, ale je zde chvályhodná snaha dostat klienta do bezpříznakového stavu.
V případech, kdy se znovu a znovu probouzí infekce, se indikují antibiotika, dokonce i v depotní formě, třebaže je jasné, že problém s bacilem neřeší imunita, ale za imunitu tak činí antibiotikum. Imunita se tedy neposiluje, ale naopak oslabuje. Současné poznatky opakovaně ukazují, že po antibioticích vzniká ve střevu dysbióza, což přímo vede k dalšímu oslabení imunity. Dnes se hovoří o nevyrovnaném mikrobiomu.
Čas ukázal, že popsaný způsob léčení vede nemoc do chronicity, a je proto žádoucí přistoupit k jinému způsobu léčení.
Nemáme se snažit působit proti bakterii, nýbrž pracovat s imunitou, vylepšit její reakce, aby se ona sama mohla s bakterií vypořádat. Obvykle je tento proces dlouhodobý, vyžaduje velkou trpělivost a změnu mnoha životních situací, ale odměnou je pak stabilnější imunita a v případě alergií mírnější alergické projevy. Nutno ale napsat, že rozhodnutí o tom, jak léčit takové stavy, musí určit lékař, jenž situaci dovede posoudit. Nechci, aby článek vyzněl tak, že se antibiotika nemají podávat a že stačí podávat laktobacily. To tedy ne.
Probiotika se podávají ve formě potravního doplňku, nejlépe jsou-li zastoupena rody lactobacillus a bifidobacteria. Zkoušejí se také jiné formy podávání - lokálně třeba na sliznici nosní nebo vaginálně.
Lactobacily podávané před začátkem očekávané pylové sezóny zmenšují projevy zarudlých sliznic a otoky nosu a spojivek. Laboratorně lze zachytit pokles hladiny alergen-specifického IgE. Při léčbě astmatu podávání laktobacilů nepřináší jednoznačný efekt. Byly provedeny různé velké studie, kdy jedny uvádějí pozitivní výsledek, jiné zase ne.
Osobně mám zkušenosti s podáváním laktobacilů u kojenců, kde lze očekávat atopickou dermatitidu, a z pozorování mi vychází, že se snižuje riziko atopické senzibilizace, a kde je možné sledovat IgE, je toto nižší.
Jako pozitivní vidím podávání laktobacilů mamince, která trpí atopií a hodlá vstoupit do těhotenství, a to i během těhotenství i během kojení.
Zkoušel jsem podávat samotná probiotika, nebo samotná prebiotika (chlorelu), ale efekt byl znatelně lepší v kombinaci obou, tj. při společném užívání probiotik i prebiotik. Dnes se ujal nový název synbiotika a jsem tomu rád.
MUDr. P. Šácha
Konzultace je možná přes naši poradnu.
Obsažený beta glukan je bezpečná a velmi účinná látka, která pomáhá zlepšovat stav imunitního systému a urychlovat rekonvalescenci.
Zjistit víceNONI STAR obsahuje rostlinu Morinda citrifolia (NONI) z Havaje, která svými blahodárnými účinky pomáhá optimalizovat a posilovat funkce or
Zjistit víceDoplněk stravy Zlepšuje funkci dýchacího ústrojí RESPIRAL obsahuje bylinky, které lze vyhledat i v prastarých bylinářích jako léč
Zjistit víceWATER PILL STAR je pečlivě složená formule z léčivých bylin, jako například medvědice lékařská, jalovec a petržel, které již naše
Zjistit víceŽelatina je přírodní směs bílkovin živočišného původu potřebná pro výživu kloubů a chrupavek. Želatina obsahuje cca. 15 % vody, 8
Zjistit víceZadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.