© depositphoto.com / sonerbakir
Stěžování si je nám kamenem úrazu
Podle určitého výzkumu si lidé v každé minutě stěžují, jiní si myslí, že naše rty opustí stížnosti denně 12-13krát.
Jessica Wildfire, autorka Medium.com, vysvětluje, že stěžování si způsobuje, že se stáváme línými, což nám následně brání osvobodit se od starostí, čili to z dlouhodobého hlediska vytvoří ještě horší stav, proto bychom se měli vystříhat stěžování si.
Změna pozice neuronů
Z výzkumů vyplývá, že v procesu stěžování si se neurony v mozku pro usnadnění toku informací „zavěsí jeden do druhého", a to následně usnadní v blízké budoucnosti tento způsob negativního chování zopakovat. V procesu neustálého stěžování si se mohou neurony do sebe navzájem trvale zabudovat. Po určitém čase bude pro nás snazší být negativním než pozitivním.
Změna hippocampu
Neustálé stěžování si poškozuje i jiné oblasti mozku. Výzkum Stanford University říká, že stěžováním si si způsobujeme
zúžení hippocampu, tedy části mozku, jež hraje rozhodující úlohu při řešení problémů a při vytváření inteligentních myšlenek. Křehkost a zranitelnost hippocampu v nás vzbuzuje obavy i proto, neboť i Alzheimerova choroba napadá právě tuto oblast.
Další změny
Výzkum dodává, že během stěžování si se v organismu uvolňuje stresový hormon kortizol. Kortizol se účastní i usměrňování kyslíku, energie a krve, což poskytuje základ pro přežití. Uvolňovaný stresový hormon
poškozuje kvůli neustálému lamentování
imunitní systém, zvyšuje hladinu cholesterolu, náchylnost k diabetu a obezitě.
Dvě řešení
Výzkum nám doporučuje dvě řešení, jak porazit touhu stěžovat si. Jedním z řešení je
vděčnost. Pokud si namísto negativ všímáme věcí, za které bychom měli být vděční, snižujeme tím kortizol o 23 %. Ti lidé, kteří se toto rozhodli praktikovat každý den, se po nějakém čase stali pozitivními a energičtějšími v běžném životě. Druhý způsob je, když už si stěžujeme a naříkáme, hledáme řešení. To znamená, že hledáme řešení pro konkrétní situaci, na kterou si stěžujeme,
vyzvedneme její pozitiva, budeme objektivní, a nakonec vyvodíme pozitivní závěr.
Zdroj: hitradio.hu
Překlad a grafická úprava pro SYMBIVITU: PhDr. P. Šáchová