Není recept jako recept
Aby mohly požadované látky působit preventivně a také provádět nezbytné „opravy“, musí působit synergicky a splňovat přísná kritéria.
Obsažené látky musí být skutečně přírodní, musí držet své vlastnosti, nesmí obsahovat syntetické konzervanty, nesmí mít vedlejší efekty a musí vyhovět pravidlům hygieny, zákonným normám.
Vybral jsem si dnes žádaný produkt, který nachází uplatnění ke korekci působení civilizačních faktorů.
Dotravní doplněk z kategorie nutraceutik obsahující L-arginin a L-karnitin.
L-arginin
je aminokyselina, již si tělo za některých životních podmínek nezvládne v dostatečném množství samo vyrobit. Tyto situace nastávají zejména v období růstu, při zvýšené tělesné námaze, nemoci apod. V přijímané stravě je nejvíce argininu obsaženo v kuřecím a krůtím vývaru a v kaviáru. Významným přirozeným zdrojem je také zelený hrášek, vaječný bílek, arašídy, čokoláda a obiloviny. Arginin získaný z těchto zdrojů však již není tak účinný. V poslední době se arginin v podobě doplňkové výživy dostává do popředí zájmu nejen sportovců pro zlepšení sportovních výkonů, ale stále častěji je užíván i běžnou populací.
Má klíčový podíl v procesech endokrinního (hormonálního) systému tím, že
- zvyšuje produkci růstového hormonu (STH) - proteosyntéza (tvorba svalové hmoty), odbourávání tuku,
- zvyšuje produkci inzulinu - anabolický účinek,
- zvyšuje produkci glukagonu - vyrovnaná hladinu krevního cukru,
- zvyšuje produkci kreatinu - je základním stavebním kamenem molekuly kreatinu),
- zvyšuje produkci polyaminů, nezbytných pro dělení a růst buněk - spermatogeneze (tvorba spermií),
- reguluje činnost vylučovacího systému (spolupodílí se při odstraňování toxického amoniaku z těla),
- má vliv na funkci imunitních buněk - lymfocytů, makrofágů a neutrofilů,
Reguluje krevní oběh tím, že stimuluje tvorbu oxidu dusnatého.
Hlavní mechanizmus působení:
Arginin je „stavebním kamenem“ molekuly oxidu dusnatého, který využívá naše tělo jako signální molekulu zvyšující průchodnost (rozšíření) cév. Tím se zajišťuje potřebné zásobení svalů, ale i srdce kyslíkem a živinami.
Účinky na krevní oběh:
- snížení krevního tlaku
- vazodilatace - „rozšíření“ buněk cévní výstelky (zvýšení průchodnosti cév)
- snížení přilnavosti bílých krvinek
- mírné snížení koncentrace krevních destiček - snížení pravděpodobnosti výskytu krevních usazenin
L-karnitin
(kyselina 3-hydroxy-4N-trimetylaminomáselná)
vzniká sloučením aminokyselin lyzinu a metioninu, je často používán
při redukčních dietách a celulitidě.
Je to přirozeně se vyskytující látka, jež zajišťuje transport mastných kyselin do buněčných struktur zvaných mitochondrie.
Zprostředkovává tak spalování (beta-oxidaci) mastných kyselin (tuků). Tento chemický proces zajišťuje energii zejména pro srdeční a kosterní svalstvo. Karnitin je také přítomen ve všech buňkách živočišných těl, kde na sebe navazuje krátké řetězce mastných kyselin, jež jsou biologicky vysoce účinné, a dlouhé řetězce, které jsou škodlivé až toxické, pokud nejsou odbourávány v mitochondriích. Přímo v lidském těle se tvoří asi 25 % z celkového množství karnitinu. Zbytek pochází z potravy, zejména z masa. Karnitin se dobře vstřebává, a proto lze velmi rychle dosáhnout zvýšení jeho koncentrace v krvi. Průnik do svalů a do buněčných prostorů je však velmi pomalý, což znamená i pomalý případný účinek na výkonnost.
Karnitin je častou složkou doplňků stravy zaměřených na zvýšení energie, na zlepšení kardiovaskulárního systému, na snížení cholesterolu i na snižování hmotnosti. Účinky na hubnutí jsou však sporné. Argumentuje se nutností přidávání karnitinu v případě redukčních diet, při nichž se přirozená produkce karnitinu v těle údajně snižuje. Neprokázala se závislost míry spalování tuků na příjmu karnitinu.
MUDr. P. Šácha