SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Olej ze semen lnu


V praxi se setkávám se situací, kdy potřebuji pacientovi doporučit, aby jedl ryby (především ty mořské), děti aby dostávaly rybí olej.

Důvod je jasný a známý, mořské ryby (losos, makrela, tuňák) jsou nejlepším zdrojem nenasycených mastných kyselin. Jenže mají charakteristickou rybí chuť, která nemusí každému vyhovovat. Viděl jsem mnoho dětí, které měly k rybímu tuku odpor. Samozřejmě je to psychická záležitost, ale pokud chceme situaci obejít, pak hledáme jiné zdroje nenasycených mastných kyselin, a ty najdeme také v některých rostlinných potravinách (lněná semínka, řepkový a sójový olej, listová zeleň, dýňová semena, vlašské ořechy).


Lněné semínko je ceněno zejména pro vysokých obsah omega 3 mastných kyselin. Je také zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA), což je také důležité, neboť ta se přeměňuje na omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem - kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), které rovněž podstatně přispívají k lidskému zdraví, především svými protizánětlivými účinky, jakož i k správnému vývoji mozku u dětí.

Zejména pro svůj vysoký obsah zdraví prospěšných omega 3, 6 a 9 mastných kyselin je lněné semínko prospěšné pro kůži, srdce, cévy, žlučník, střeva, klouby a svaly. Obsažené látky mají účinný vliv u dospělých lidí na snížení hladiny škodlivého cholesterolu (a zvyšují množství prospěšného cholesterolu), chrání před onemocněním srdce a cév, brání shlukování krevních destiček a pomáhá předcházet nepravidelnému srdečnímu tepu. Esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro ochranu buněčných membrán. Vedle nenasycených mastných kyselin je lněné semínko bohaté také na hemicelulózu a lignin, slizy, některé oleje a bílkoviny, které zvláčňují stolici a jemně povzbuzují střevo k reflexním pohybům, a tím se předejde zácpám, či napomáhá při nich. Svým prebiotickým účinkem jsou důležité pro správnou funkci střev a zdravé trávení.

A máme tu například OMEGA 3 PLUS - výživový doplněk, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny z lněného oleje.

Obsah jedné kapsle:
Vitamin E3,3 mg
Olej ze semen lnu, z toho:1000 mg
Kyselina alfa-linolenová (omega 3)550 mg
Kyselina olejová (omega 9)150 mg
Kyselina linoleová (omega 6)150 mg

Kromě oleje ze semen lnu je v receptu také vitamin E, který zde hraje roli ochránce nenasycených mastných kyselin, protože je o něm známo, že má silný antioxidační efekt.

Nejde o lék, jde o potravní doplněk, je určen k prevenci, užívá se jedna kapsle denně společně s jídlem. Patří do výbavy moderního člověka, který ví, co jeho tělo potřebuje, aby se udržovalo v dobré kondici.


MUDr. P. Šácha

O bližší informace požádejte naši poradnu.Doporučujeme

  FLEX CARE

  potravní doplněk - komplex účinných látek pro všestrannou podporu pohybového systému Přínos užívání FLEX CARE: - posílení klo

  Zjistit více

  FIBER STAR

  Doporučené dávkování 2 tablety ráno a 4 tablety večer. Nutno zapít alespoň půl litrem vody. Složení

  Zjistit více

  Graviola

  Graviola - výživový doplněk. Vodně - lihový roztok s extraktem z listů rostliny Annona muricata. Celkově vylepšuje svěžest a vitalit

  Zjistit více

  ASHWAGANDHA AA+

  potravní doplněk - ashwagandha – withania somnifera – vitánie spavá – indický ženšen – zimní třešeň Indický ženšen – pr

  Zjistit více

  JOY FLEX

  Výživový doplněk působící na udržení zdravých svalů, kostí a kloubních chrupavek. - Přírodní báze - Širokospektrální ú

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

Pořádané akce

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbita

Lékařská poradna
Symbivita © 2021