SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Ulcerózní colitis


Sliznice tlustého střeva je chronicky zánětlivě změněná s ulceracemi epiteliální vrstvy. Jsou přítomny protilátky proti colon.

Idiopatická ulcerózní colitis je choroba neznámého původu, charakterizována chronickým zánětem sliznice tlustého střeva. Jako u Crohnovy choroby se vyskytuje převážně v průmyslových zemích.

Na rozdíl od Crohnovy choroby je ulcerózní colitis omezena na tlusté střevo a postihuje hlavně povrchové vrstvy střeva. Zánětlivé změny jsou kontinuální a mohou zasáhnout až celé tlusté střevo. Je přítomný edém, zvýšená křehkost sliznice a typická ulcerace.

U nemocných byly prokázány autoprotilátky zaměřené proti antigenům hlenu nebo epiteliálních buněk tlustého střeva. V některých případech se podařilo prokázat, že tyto protilátky reagují zkříženě s antigeny buněčné stěny bakterií. Jiné studie ukázaly, že lymfocyty nemocných mohou být cytotoxické vůči epitelovým buňkám tlustého střeva, je to pravděpodobně dáno působením protilátek proti buňkám epitelu na cytotoxické buňky nesoucí Vc receptor. Podkladem choroby jsou imunologické mechanizmy, které v sobě zahrnují autoimunitní složky.


Klinické projevy jsou vysoce proměnlivé. Nástup obtíží může být pozvolný nebo náhlý. K příznakům patří průjem, tenesmy a opakovaný nález krve ve stolici. Kromě střeva se mohou objevit také zánětlivé příznaky na kloubech, na kůži. U dlouhotrvající choroby může vzniknout dysplazie střeva a karcinom. Doprovodné příznaky odvozené od ztráty krve jsou anemie, leukocytóza, trombocytóza, zvýšená sedimentace, změny minerálů apod.

Léčba je symptomatická, mírnící zánět pomocí sulfasalazinu a příbuzných léků s obsahem salicylátů, v těžkých případech pak kortikosteroidy. Sulfasalazin se užívá k udržení remise, i když s nekonstantními výsledky. Doplňkově se podávají deriváty železa při anémii a léky proti průjmu.

Například v Rakousku a Německu používají tzv. mikrobiologickou terapii, která spočívá ve správném osídlení střevní mikroflóry. Máme vypracovaná přesná schémata pro jednotlivá stádia nemoci včetně autovakcín (třeba E. coli), které aktivují imunomodulaci přes makrofágy a zajišťují rovnováhu mezi Th1 a Th2 pomocnými buňkami a také ovlivňují reakce žírných buněk. K tomuto základnímu postupu přináležejí potravní doplňky jako jsou kokteily z mladého ječmene, tabletky ze sladkovodní řasy chlorelly, inulinové preparáty.

Nově máme k dispozici Vitestin® což je doplněk stravy ve formě bylinného nápoje, který působí blahodárně na sliznici tenkého a tlustého střeva a navrací mu svou přirozenou funkčnost. Je vyráběn na základě uznaného Evropského patentu z unikátní a vyvážené kombinace bylin, bez přídatných látek, aromat a konzervantů. Vitestin® byl vyvinut pacientem, který byl sám od svých 22 let postižen těžkou formou ulcerózní kolitidy, později překvalifikované na Crohnovu chorobu. Až ve svých 42 letech objevil složení nápoje, které mu bylo uznáno jako Evropský patent a díky kterému mohl opět začít žít plnohodnotný život.

Se střevem často souvisí porucha jaterní, a pak přidáváme extrakt z ostropestřce.
Prostředkem volby je také extrakt z červené řepy.

U vyčerpaných jedinců, dlouhou dobu léčených kortikoidy můžeme použít infuse s vysokou dávkou vitaminu C s cílem probudit aktivitu nadledvinek a jiných žláz s vnitřní sekrecí. Nověji vitamin C v liposomální formě.

Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.


Dr. P.Šácha


Doporučujeme

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024