SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Morbus Crohnje chronické dlouhotrvající vředové a zánětlivé onemocnění jednoho i více úseků trávicího traktu. Příbuzné ulcerózní kolitidě - je zde charakteristický chronický zánětlivý proces- průběh může být velmi plíživý a nenápadný.

Příčina tohoto onemocnění zůstává neobjasněna. Jako příčinné faktory se uvádějí trauma, reakce střeva na cizorodé látky, alergie a autoimunitní reakce, hormonální poruchy, změny krevního a lymfatického oběhu, neurogenní a psychické faktory a také infekce. K tomu přistupují i rodinné dispozice.

Výzkum ukázal, že buňky zasažené Crohnovou nemocí obsahují cytokin (angl. cytokine), což je protein tvořený imunitním systémem, nazývaný nádorový nekrózový faktor, (Tumor Necrosis Factor = TNF). TNF by mohl být příčinou pro vzplanutí Crohnovy nemoci. Anti-TNF je látka, která detekuje TNF v krvi, váže se na něj a odstraňuje jej ještě před zasažením vnitřností a vyvoláním zánětu.

Tenké střevo se skládá ze tří částí. První z nich je dvanáctník. Druhým oddílem je lačník (jejunum), dlouhý asi 2,5 metru a stočený za oblastí pupku. Třetí je kyčelník (ileum), dlouhý 3,5 metru a stáčí se dolů do pravé dolní části břicha. Všechny zmíněné části mají průsvit kolem 2,5 centimetru.

Do tenkého střeva přichází ze žaludku téměř zkapalněná potrava v podobě tráveniny a při průtoku dvanáctníkem se smísí s řadou enzymů, které zde přitékají ze slinivky. Enzymy také neutralizují kyselé žaludeční šťávy, takže proces dále probíhá v mírně zásaditém prostředí. Rozštěpit tuky výrazným způsobem napomáhá žluč, přicházející žlučovodem ze žlučníku. Střevo slouží k absorpci živin, tudíž je žádoucí, aby mělo co největší plochu. Prvním z faktorů je jeho délka. Jak je uvedeno výše, je střevo velice dlouhé, a proto musí být do dutiny vnitřní opravdu pečlivě vměstnáno.
Samotná délka střeva by však nebyla postačující a proto je střevo na své vnitřní stěně vybaveno různými záhyby a rýhami. Zmíněné záhyby a rýhy však také nejsou zcela hladké. Vyčnívají z nich tisíce výstupků, podobných drobným prstům a nazývají se vily či klky. Ani to však ještě není vše.

I tyto již malé části jsou pokryty obdobnými zcela miniaturními částečkami, nazývanými mikroklky. Bez všech těchto důmyslných zařízení by mělo tenké střevo zhruba 3 metry čtvereční. Vlivem těchto dokonalých zařízení se jeho plocha zvětšuje až na neuvěřitelných téměř 210 metrů čtverečních.

Živiny procházejí touto střevní stěnou ve formě velmi malých částic do bohaté sítě krevních kapilár v jejím okolí. V dolní části tenkého střeva se nacházejí Peyerovy pláty - které produkují zárodečné buňky lymphocytů, jež se dostávají do lymfy, do krve a putují do brzlíku, kde se " proškolí" a připraveny se účastní obrany organizmu. Střevo je tedy velmi důležitým orgánem imunitního systému .Je důležité si uvědomit, že když je tento orgán nemocný nebo neprávně pracuje, velice významně to ovlivňuje celé tělo.

K základním příznakům patří: Bolest způsobená zánětem nebo zúžením. Průjem, který může být i trvalý nebo s přestávkami, někdy s krví. Teplota kolem 38 st. Často se tvoří píštěle, které situaci komplikují. A dále takové příznaky jako hubnutí, chudokrevnost…

Diagnóza je obvykle potvrzena vyšetřením sliznice střevní endoskopickým vyšetřením s cílenou biopsií. Tam mají v histologickém obrazu klasické komponenty chronického zánětlivého infiltrátu, jako jsou plazmatické buňky, makrofágy a lymfocyty. Proto je onemocnění zahrnuto mezi chronické idiopatické střevní záněty. Nejdříve byla popsána Crohnova choroba v oblasti napojení tenkého střeva na tlusté (ileocekální oblast), resp. na konci tenkého střeva (terminální ileum), podle kterého byly popsány první případy jako zánět konečné části tenkého střeva (ileitis terminalis). Později se však zjistilo, že asi z 20% je postiženo tenké střevo a dalších 30% se vztahuje k tenkému i tlustému střevu. Ve 30% je postižen samostatně konečník. Typické pro tuto chorobu je, že postihuje vždy pouze určitý úsek tenkého či tlustého střeva a ostatní úseky mohou být zcela zdravé. Pro Crohnovu chorobu je typické také to, že zánět postihuje střevo do hloubky (v celé šířce stěny), a proto je zde sklon k tvorbě píštělí a abscesů. Vzhledem k tomu, že zánět prochází celou střevní stěnou a po léčbě má sklon k jizvení, dochází ke zúžení průsvitu střeva s možností vzniku neprůchodnosti střevní. Střevní kličky postižené zánětem mají tendenci se spojovat, čímž vznikají srůsty mezi jednotlivými střevními úseky a další možnosti zúžení.

Léčba spočívá v bezezbytkové nedráždivé dietě, podávání spasmolytik, antibiotik, kortikoidů či imunosupresiv. V těžších stavech je nutno přistoupit k chirurgickému řešení, které může přechodně zmírnit symptomy onemocnění, relaps onemocnění je však vysoce pravděpodobný. Ve srovnání s ulcerózní kolitidou nepřináší resekce konečné řešení, odstraňující onemocnění.

V celostní medicíně ještě navíc pohlížíme na možné potravinové alergie, na poškození volnými radikály, nedostatek vitamínu C,D a E, potraviny dráždící trávicí trakt (alkohol, kofein, nápoje sycené oxidem uhličitým, čokoláda, smažená jídla, umělé přísady a konzervační látky), dále hlenotvorné mléčné výrobky, stres, vysoká koncentrace hliníku a rtuti v mozku.

V léčebných postupech apelujeme na změnu životního stylu a biologického rytmu.
Dostatek spánku, neponocovat, nekouřit, u dívek či žen varovat se užívání hormonální antikoncepce.

Vyloučení rafinovaných uhlohydrátů ze stravy. Používáme potravinové doplňky, které mnohdy dnešnímu stresovanému člověku velmi často chybí.

Multi Star směs vitamínů, stopových prvků, aminokyselin a enzymů s obsahem přírodní kyseliny fulvické, která zvyšuje vstřebatelnost a využitelnost uvedených prvků. Symbi- laktobacily - obsahuje střevní bakterie, které zlepšují probiotickou situaci na stěně střevní a brání vzniku střevní dysbiózy. A ještě mnoho dalších prostředků, které se týkají enzymatické aktivity -Enzyme Star zvýšení energetického tonu - Life Star. Je třeba zmínit tzv. zelenou cestu ke zdraví- sladkovodní řasu Chlorellu a Mladý ječmen.

Nově pak řadíme Vitestin® byl vyvinut pacientem, který byl sám od svých 22 let postižen těžkou formou ulcerózní kolitidy, později překvalifikované na Crohnovu chorobu. Až ve svých 42 letech objevil složení nápoje, které mu bylo uznáno jako Evropský patent a díky kterému mohl opět začít žít plnohodnotný život.

Na základě licenční smlouvy převzala unikátní výrobní postup a složení naše česká firma NATURA IMUNECO, s.r.o. a zahájila výrobu v Jihočeském vědeckotechnickém parku. Protože podle vynálezce působí objevená směs na celý trávicí trakt, rozhodli se věnovat výzkumu účinků nejen na Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu, ale také na chronické průjmy, zácpu, syndrom dráždivého tračníku a další potíže zažívacích cest.

V Campus medicorum leden 2004 je popsána hypotéza o etiopatogenezi onemocnění a předpokládá spojitost mezi uchováváním potravin v ledničkách, která umožňuje přežívání psychotropních bakterií v potravinách a následnou chronickou infekci střevní sliznice. Tyto faktory spolu s genetickými vlivy mohou vytvořit etiopatogenetickou bázi Crohnovy nemoci.

Crohnova choroba je následkem abnormální imunitní odpovědi střevní sliznice. Tato reakce je zřejmě spouštěna jedním nebo více zevními faktory u osob s genetickou predispozicí. V současné době je známa mutace CARD15.
Epidemiologické faktory zahrnují moderní životní styl, způsob diety, určité bakteriální střevní infekce a hygienické aspekty. Významnou úlohu v etiologii Crohnovy nemoci hraje podle této hypotézy zejména uchovávání potravin v ledničkách.

Epidemiologickým potvrzením je nárůst počtu případů Crohnovy nemoci navazující na nárůst počtu ledniček v domácnostech. Takový vývoj je možno pozorovat od polovin 2O let v USA. V Evropě se ledničky objevují ve větší míře od 60 let, s výjimkou Švédska, kde díky společnosti Electrolux se ledničky rozšiřují v domácnostech o 10 let dříve. I v Evropě nárůst incidence Crohnovy choroby kopíruje s příslušným časovým odstupem nákup ledniček do domácností, včetně časového předstihu vzrůstu incidence m. Crohn ve Švédsku v porovnání s ostatnímu evropskými zeměmi.

Mikroorganizmy, schopné přežít v teplotních podmínkách uvnitř ledniček, jsou tzv.psychotropní bakterie. Nejčastěji jde o bakterie Yersinia enterocolitica, Listeria monocytogenes, Clostridium botulinum, Bacillus cereus. Článek analyzuje vlastnosti a možnou úlohu jednotlivých druhů bakterií v patogenezi Crohnovy nemoci, přičemž vysvětluje i některé extraintestinální projevy onemocnění.

Hypotéza kalkuluje i s možnou heterogenitou tohoto idiopatického střevního zánětu a tedy se skutečností, že na všechny případy Crohnovy nemoci nelze hypotézu mechanicky aplikovat.

Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.


MUDr. P. Šácha


Doporučujeme

  RESVERATROL STAR

  Resveratrol je látka, která se nejvíce vyskytuje ve slupkách a jadérkách modré révy vinné, dále v arašídech, slupkách a jadérkách

  Zjistit více

  STAR WOMEN

  STAR WOMEN je speciální formule určená ženám. Obsahuje lotos, sléz lesní, rozmarýn, heřmánek, kotvičník a dendalion - extrakt z koře

  Zjistit více

  KARDI WIN

  Fenomén z Francie "Resveratrol" Nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou 100% čisté = bez příměsí (bar

  Zjistit více

  CORDYCEPS – extrakt

  (genus sinensis - housenice čínská)Cordyceps je králem hub, perlou východní medicíny, pochází z vysokohorských oblastí Tibetu a Číny. O

  Zjistit více

  H2 Probio

  OPTIMALIZOVANÁ KOMBINACE PROBIOTIK A PREBIOTIK V KONSORCIU PRODUKUJÍCÍM VODÍK Zacíleno na centrum imunitního systému Imunitní systé

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024