SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Trampoty s trojklanným nervem

Popisované zdravotní téma nemůže být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře, který vás zná.

Jeden z nejdůležitějších hlavových nervů je nervus trigeminus. Je složen převážně ze senzitivních nervových vláken. Inervuje obličejovou část hlavy. Má tři větve, dvě určené pro oblast očnice a pro horní a dolní čelist. Třetí větev obsahuje motorická nervová vlákna určená pro žvýkací svaly.

Bolest

Pokud je některá větev zasažena třeba zánětem, přináší to právě kvůli oné velké citlivosti nesmírné utrpení. Projevuje se intenzivními jednostrannými záchvaty bolestí, které vystřelují jako po bodnutí nožem nebo po ráně elektrickým proudem. Záchvaty vycházejí z jednoho místa tzv. spouštěcí zóny (trigger point) a po malém podnětu (např. dotykem jazyka či po pobytu v průvanu apod.) se bolest šíří do celé oblasti postižené větve. Trápení se projeví během mluvení, při jídle nebo čištění zubů. Záchvat bývá provázen bolestivými stahy obličeje, někdy i zčervenáním jeho části. Příčinou může být kromě zánětu také kontakt nervu s cévou. Záchvaty trvají většinou krátkou dobu, minuty až hodinu. Mohou se vracet v různých intervalech, po roky, měsíce, týdny, a to v průběhu několika dnů.

Výstupy trigeminu nejsou bolestivé. Mezi jednotlivými záchvaty nejsou žádné obtíže, kožní čití není porušeno. Nahromadění záchvatů během jednoho nebo několika dnů za sebou se nazývá status neuralgicus.

 

Diagnóza

Diagnóza této neuralgie má být založena na podrobném rozboru, ošetřující lékař uskuteční vyšetření s cílem prokázat organickou podstatu problému, konzultuje s neurologem, použije některé zobrazovací a laboratorní testy, jako je CT a magnetická rezonance s vysokým rozlišením trojklanného nervu. Na základě sestavení mozaiky všech dostupných vyšetření pak lékař projednává diferenciální diagnostiku, aby odhalil všechny možné patologické mechanismy, které vytvářejí obraz nemoci.

 

Řešení

Když je toto správně určeno, bude větší naděje pro úspěšnou léčbu. Jinak se obecně předepisují léky, které mají zmírnit bolest nebo mají dostat záchvat pod kontrolu přes centrální nervový systém např. pomocí antiepileptik a antidepresiv.

Dále je možné využít fokusovanou rázovou vlnu, která soustředí všechnu emitovanou energii do postižené oblasti a snaží se o stimulaci nervu a udržení běžného stavu měkkých tkání.

Pokud léčba není dostatečně účinná, další možnost léčby představuje neurochirurgický zákrok. Během operace jsou odstraňovány např. struktury, které způsobují stlačení nervů, nebo se provede protětí senzitivního ganglia příslušné postižené větve nebo vyjmutí postižené větve nervu. Pokud tlačí céva na nerv a tento „neurovaskulární konflikt“ vyvolává záchvat, uplatňuje se mikrochirurgická operace, tzv. mikrovaskulární dekomprese, při níž lékaři naleznou kontakt cévy s trojklanným nervem, cévu uvolní a přesunou do bezpečné vzdálenosti od nervu. Tam ji zajistí malou teflonovou vložkou.

U lehčích forem lze použít i některé doplňující přírodní metody, chiropraxe, mátový olej a levandule.

Konzultace je možná přes naši poradnu.

http://www.symbivita.cz/lekarska-poradna/

MUDr. Pavel Šácha

Doporučujeme

  UltiCare LT-99 Mini + B1C kruh

  - (UltiCare LT-99 Mini) - (BC1 okruh) Více informací

  Zjistit více

  COENZYSTAR Q10

  COENZYSTAR Q10 je formule, jejíž hlavní složkou je koenzym Q10, který je důležitý pro tvorbu energie v buňce, je nezbytný pro energetick

  Zjistit více

  ARTHRIMAX

  Produkt ARTHRIMAX byl pečlivě sestaven z přírodních složek, známých již v lidové medicíně u nás i v jiných částech světa, aby pů

  Zjistit více

  Piperin 98,6 - Slim & Beauty

  PIPERIN Slim & Beauty oceňují zejména ženy, které mají opakovanými dietami zablokované hubnoucí mechanismy. Vysoce koncentrovaný (98

  Zjistit více

  MUMIO STAR

  Mumio (anglicky shilajit) je hustá, lepkavá přírodní směs organických i neorganických prvků snadno rozpustná ve vodě. Jeho naleziště

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2023