Nadměrný příjem tuků je hlavním faktorem pro rozvoj obezity a nadváhy.
Tuky mají vysoký obsah energie (38 kJ/g) a malou sytící schopnost.
Podíl tuků na denním energetickém příjmu by neměl přesáhnout 30 %.
Z hlediska zdraví je důležité nejenom celkové množství tuku, které denně zkonzumujeme, ale také jaký druh tuku přijímáme.
Tuky by měly být zastoupeny v naší stravě v poměru: 2/3 rostlinného původu a 1/3 živočišného původu.
Podle konzistence dělíme tuky na tuhé a tekuté.
Tuhé tuky jsou živočišného původu a převažují v nich nasycené mastné kyseliny, které zvyšují riziko vzniku aterosklerózy a urychlují tvorbu trombů.
Tekuté tuky (oleje) jsou rostlinného původu a mají vyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny mají účinek antiaterogenní (snižují v plazmě obsah cholesterolu včetně cholesterolu vázaného na LDL.
Margaríny patří mezi tuhé tuky a vznikají ztužováním rostlinných olejů. Obsahují trans-nenasycené mastné kyseliny.
Všechny výše popsané druhy tuků se objevují v naší potravě ve dvou podobách:
Tuky zjevné - viditelné, jsou většinou určeny k přímé spotřebě (např. oleje na smažení, do salátů, máslo, ovar, slanina, bůček…).
Tuky skryté - jsou záludné, protože si jejich přítomnost v potravinách běžně neuvědomujeme a podhodnocujeme díky nim celkový příjem tuků.
Víte například, kolik tuku obsahuje suchý rohlík nebo krajíc chleba?
Každý potravinářský výrobek mléčného, obilného či masného původu obsahuje skryté tuky. Jediné, co je odlišuje, je druh a množství tuku.
Symbinatur disponuje produkty, které dovedou bojovat s nadbytečnými tuky. Ale dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006, nesmíme uvádět informace o účincích potravních doplňků na veřejné platformě.
K tomu je určena poradna s lékařem.
MUDr. P. Šácha