Špatně ošetřená povrchová rána je místem, kam se přímo dostanou bakterie. Nejčastěji jsou to stafylokoky, ale též streptokoky, diplokoky, pseudomonas aeruginosa a escherichia coli, někdy jde o infekci smíšenou. Proces, kdy vzniká hnisání, se nazývá pyogenní infekce, a ta vede k zánětlivým změnám různého rozsahu. V příznivých případech mohou ustoupit, ale většinou dojde k tvorbě hnisu, který se nachází přímo v ráně, nebo v horším případě se v hloubce utvoří absces a v okolí flegmóna. K tomu může infekce postoupit do lymfatických cest a uzlin, které odpovídají spádové oblasti poranění. Jakmile pronikne choroboplodný zárodek do krve, může vzniknout sepse - otrava krve se všemi důsledky. Příznaky se projevují bolestí, pocitem napětí, zduřením a také zčervenáním kůže. Při tvorbě hnisu se stupňují bolesti, zduření a překrvení a může přistoupit horečka, zrychlení tepu a dýchání, únava, nevolnost, stav kolapsu…
Nejlepší ochranou je včasné ošetření rány se zajištěním náležitého klidu. Nejpodstatnějším krokem je chirurgické ošetření, odstranění nečistot, sterilizace rány. V případě, že dojde k hnisání, je třeba vypustit hnis, rozevřít okraje rány a zavést drén, tedy zajistit, aby mohl hnis odtékat. V případě hrozby sepse je indikováno antibiotikum.
V přírodní medicíně si pomáháme bylinnými preparáty, které včasným podáním zmírňují průběh popsaného procesu zvyšují celkovou obranyschopnost organizmu a urychlují tím také hojení. Samozřejmě i zde platí pravidlo včasného ošetření rány. Nezapomínejme také na účinek vitamínu E, jenž zasahuje do procesu obnovy buněk, a na stopový prvek zinek.
Symbinatur disponuje četnými potravními doplňky, které mohou být pomocné při řešení tohoto problému. Ale dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006, nesmíme uvádět informace o účincích potravních doplňků na veřejné platformě.
K tomu je určena poradna s lékařem.
MUDR. P. Šácha