SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Porucha štítné žlázy a nadváha?


Za úvodní větou je otazník. Je tím vyjádřena myšlenka, že porucha štítné žlázy nemusí nutně vést k nadváze. Ve hře je obvykle více faktorů.

Držím dietu a stejně kilogramy přibývají. Mám zplihlé vlasy, vypadávají mi, lámou se mi nehty, špatně se soustředím, jsem unavená, méně výkonná, zimomřivá.

To jsou časté příznaky, jež napovídají, že není v pořádku funkce štítné žlázy. K tomu může být sklon k zácpě, objevují se otoky rukou a obličeje, především kolem očí. Celkově jsou lidské funkce sníženy. Ženy, které touto poruchou trpí, si také stěžují na poruchu spánku, a často k diagnóze dojde až na popud gynekologa, který pátrá, proč se ženě nedaří otěhotnět.

Štítná žláza produkuje hormony důležité pro látkovou výměnu, ale také ovlivňuje hospodářství s vápníkem. Ke své správné činnosti potřebuje zcela bezpodmínečně jód. Prevence takových stavů bude v doporučení solení jodizovanou solí a minimálně 1 x týdně zařazení mořských ryb a mořských řas do jídelníčku. Nebo lze preventivně podávat L-Tyrosine

Tyrosin je spolu s fenylalaninem prekurzorem pro biosyntézu hormonů adrenalinu (dřeň nadledvin), tyroxinu a trijodthyroninu (štítná žláza), dále pro biosyntézu maleninů (pigmentů kůže, vlasů, vousů a očí). Tyrozin je i prekurzorem řady důležitých látek – neurotransmiteru dopaminu a biochromů.

Snížená funkce štítné žlázy se mnohdy projevuje nenápadně a trvá roky, než se na ni přijde. Praktický lékař, pokud na takovou poruchu pomýšlí, provede odběr krve a zaměří pozornost na stanovení hladiny TSH (tyroxin stimulujícího hormonu) a na stanovení hladiny jednoho z hormonů T3 nebo T4 štítné žlázy - a může se tak rychle orientovat o funkčnosti štítné žlázy. Při nejasnosti odešle pacienta k endokrinologovi, ten provede další testy, zaměřující se na tvorbu protilátek proti buňkám štítné žlázy, které produkují hormony.

Po stanovení diagnózy má být nastavena příčinná léčba. Často jde jen o pouhé doplnění jódu dietní formou nebo se přistoupí k substituční terapii chybějícím hormonem. Především by však měla být rozebrána životní situace pacientky a hledány příčinné vztahy, jež vedou či vedly k vyčerpání štítné žlázy.
Problém často nastane již v dětství nebo v pubertě: rychlý růst, nevyvážená strava s převahou sladkostí, nastupující hormonální aktivita, nepravidelné měsíčky související s psychickými konflikty v rodině, kdy se rodiče hádají, chybí láska atd.

Mladá dívka začne chodit na diskotéky, naruší si biorytmus, ponocuje, začne kouřit, možná zkusí drogy, alkohol. Není vzácností, že v 16 letech již užívá hormonální antikoncepci, což je nepřirozený zásah do hormonálních regulací. Se začínající sexuální aktivitou se zvýší gynekologické záněty, kvasinkové výtoky, mykoplasmata. Tyto infekty často startují autoimunitní nemoc. Samostatná kapitola souvisí s opakovanými antibiotiky, dále s alergií, očkováním, stresy v zaměstnání… Výše popsané jevy "připravují v těle terén" a vyčerpávají její regulační schopnosti, a tedy také štítnou žlázu. Pak přijde banální chřipka, spustí chybnou reakci imunitního systému a vytvořené protilátky se zaměří na vyčerpanou štítnou žlázu.
Dílo zkázy je dokonáno a člověk začne trpět nedostatkem hormonu a objevují se příznaky popsané v úvodu.

Současně s léčením u lékaře musí pacient velmi výrazně změnit svůj životní styl. Nejde o to brát lék, ale je třeba si uvědomit, že štítná žláza je důležitý regulační orgán, který reaguje na změny a různé zátěže. Jestliže bude klient neustále žít nevyrovnaným životem, nemůže očekávat vyléčení svého stavu. Ba naopak, jeho potíže se budou stupňovat.
Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.


MUDr. P. Šácha


Doporučujeme

  VITAMIN C 1000

  I když je vitamin C obsažen v různých druzích zeleniny a v citrusových plodech, jsou jeho nejlepším přírodním zdrojem šípky. V nich s

  Zjistit více

  ALFALFA

  Doplněk stravy Tolice vojtěška pomáhá udržovat zdraví srdce, zlepšuje metabolismus a má příznivý vliv i na kvalitu vlasů a nehtů.

  Zjistit více

  VITAMIN K STAR

  Vitamin K je nezbytný pro srážlivost krve a zastavení krvácení. Vitaminu K je zapotřebí k budování zdravých kostí, pomáhá redukovat

  Zjistit více

  LIFE STAR

  Potravní doplněk Kořen rdesna mnohokvětého přináší duševní klid a současně ani v nejmenším netlumí myšlenkové procesy. Jedi

  Zjistit více

  RESPIRAL

  Doplněk stravy Zlepšuje funkci dýchacího ústrojí RESPIRAL obsahuje bylinky, které lze vyhledat i v prastarých bylinářích jako léč

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024