SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Pohled na jazyk

Proč na sebe vyplazujete jazyk, když se ráno díváte do zrcadla? Hej, Vy tam v zrcadle, kdo jste? Aha, to jsem já. Co to mám dnes na jazyku? Jak to, že není růžový? Proč je bílý? Tento proces asi každý zná. Někdo znejistí a píše hned dotaz do naší poradny: Mám bílý povlak na jazyku, mám se znepokojovat?

 

Povlečený jazyk

 • zrána

Povlak na jazyku se tvoří u každého člověka. Sliznice ústní dutiny je jako součást trávicího traktu neustále v činnosti, přičemž se uvolňují opotřebované, odumřelé buňky. Ty jsou obměňovány novými, do toho se mísí sliny a zbytky potravy, a to vše pak vnímáme na povrchu jako povlak. Po řádné hygieně dutiny ústní se vzhled jazyka mění opět na růžový.

 • Pokud povlak zůstává na povrchu jazyka, event. kromě bílé vnímáte i jiné barvy, bude nutné zamyšlení, protože se vám zde ukazuje příznak, který může být projevem určitých nesprávných dějů, odehrávajících se uvnitř těla jakožto celku.
 • druhem potravy

Nejprve je třeba vyloučit, zda změna barvy jazyka není způsobena nějakým druhem potravy (chlorela barví zeleně), požitým lékem (genciána barví fialově) apod.

 • akutní stav

Potom povlak jazyka porovnejte se svým akutním zdravotním stavem, protože barva jazyka se obvykle mění v začátku infekce, virózy, než začne horečka apod.

 • deficit vody

Povlak může být i signálem zanedbaného příjmu tekutin, tj. projevem dehydratace, protože tehdy se zhorší čisticí schopnost těla, a tak z něho nemohou lidské jedy odcházet ven přirozenými detoxikačními orgány: ledvinami, játry ad. Pak sliznice vysychají (včetně sliznic dutiny ústní a jazyka) a na jazyku vzniká povlak.

 • únava apod.

Povlak bývá přítomen po vyčerpání, přetížení organismu, po dlouhém řečnickém projevu apod.

 • kuřáctví

Pohled na svůj jazyk musí kriticky zvážit kuřák, protože u něj jde o přímé poškozování povrchu jazyka, vysušování sliznice dutiny ústní a tvorbu povlaku.

 

Kdy je nutná konzultace

Pokud je dlouhodobě pozorován odlišný povrch jazyka, zápach z úst, změněná barva, hustota povlaku, je nutná konzultace s lékařem v ordinaci. V úvodu má zubní lékař pátrat po kazu či jiné nemoci, třeba dásní.

 

Plísně a kvasinky

Starší praktici, mezi něž se také řadím, tvrdí, že mezi problémy spojené s moderním způsobem života patří přítomnost a přemnožení plísně.

Dutina ústní a její sliznice patří mezi první, kde se jim daří. Snad každý se už setkal s bělavými povláčky (soor), které pokrývají povrch sliznice dutiny ústní včetně jazyka.

 

Často se objeví přítomnost kvasinky. A bývá i na jiných sliznicích. Je třeba vzít v patrnost, že její existence signalizuje špatnou schopnost imunity ji rozeznat a likvidovat. Takové onemocnění nezačalo v okamžiku, kdy se projevila její přítomnost na sliznici, nýbrž si nemocný člověk dlouho předtím vytvořil v těle takové podmínky, kdy se jí dařilo a kdy se mohla rozmnožit. Léčba povrchovými léčivy je v takovém případě jenom iluzí. Nabízený lék může sice v první chvíli projev zastavit, respektive potlačit, ale je jen otázkou času, kdy a kde se projeví znovu, a to s ještě větší agresivitou.

 

Je třeba provést rozbor hladiny cukru v těle, protože kvasinka se živí cukrem.

Kvasinkové projevy na sliznicích

 • provázejí diabetes,
 • následují po léčbě antibiotiky, kdy antibiotikum zničí bacil, třeba streptokok, ale současně poruší i zdravou mikroflóru ve střevu, a dává tak příležitost pro rozmnožení kvasinky.

 

Souvislosti s nemocemi

Dutina ústní je přece součástí trávicí trubice, jak jsem již výše uvedl, proto si lze představit

 • souvislost se střevem: Jaká situace je ve střevu, taková situace se projeví i v dutině ústní a na jazyku.
 • Bílo-žlutý povlak na jazyku se může dávat do souvislostí s přetížením jater nebo žlučníku (zjistí se zvýšená hladina cholesterolu nebo snížené vylučování žluči).

 

 • Podobnou situaci můžeme pozorovat u lidí, kteří se léčí kortikoidy, např. kortikoidními spreji při astmatu, anebo u žen, které užívají hormonální antikoncepci.

 

 • V rámci diferenciální diagnostiky lékař zkoumá souvislosti s jinými nemocemi, obvykle chronicky probíhajícími, třeba lichen planus, nemoc, která může postihnout kůži, vlasy, nehty, jazyk i sliznici dutiny ústní, ale i sliznice pohlavních orgánů.

 

 • Lékař má pod drobnohledem také odhalit bíle zbarvené leukoplakie a takovou situaci lze nazvat před-nádorovou, jde o tzv. prekancerózu.

 

Základním krokem nápravy

je odhalení a stanovení příčin a jejich odstraňování.

Dokud se toto nestane, nepřinese užívání léčiv očekávaný efekt. Teprve potom se má sestavovat léčebný program. Je třeba nejprve vědět, co se v těle jako celku odehrává, aby se vědělo, co se má léčit. Léčení je tedy vždy přísně individuální.

 

Kdo má dlouhodobě povleklý jazyk, dostává tím signál, že se v jeho těle uplatňují nesprávné pochody, jež mohou postoupit až do stavu vážné choroby, pokud je v této fázi bude ignorovat.

 

MUDr. P. Šácha

Ke konzultaci jsou připraveny naše poradny:

http://www.symbivita.cz/lekarska-poradna/

Doporučujeme

  SELENIUM STAR

  Selen je součástí enzymu glutathionperoxidázy, která se společně s vitaminem E významně podílí na odstraňování škodlivých látek z

  Zjistit více

  SAW PALMETTO

  SAW PALMETO je formule, jejíž hlavní složkou je extrakt ze serenoi plazivé. Jeho účinky jsou již známy řadu staletí. Extrakt vykazuje m

  Zjistit více

  LECITHIN 1200 STAR

  Doplněk stravy Lecitin je stavebním prvkem buněčných stěn a membrán všech buněk v těle, bývá nazýván „potravou pro mozek“. L

  Zjistit více

  DIALEG

  Nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou 100% čisté = bez příměsí (barviv, konzervačních / protispékav

  Zjistit více

  AirProjet plus

  Klasický, oblíbený ultrazvukový inhalátor vhodný pro domácí léčbu nebo ambulantní ordinace lékaře. Inovovaný, zjednodušený pro obs

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024