Po prázdninách zůstává dle statistik jedna třída bez dětí.
Kam se poděly děti, které měly zasednout do jejích lavic?
Proč už je nevítá učitel, se kterým se setkávaly každý den? Proč...?
Číslo odpovídající asi jedné třídě prozrazuje zbytečná úmrtí dětí, jež si mohly mezi námi dodnes hrát. Tolik dětí ročně zemře vlivem neopatrnosti jich samých nebo nedostatečného dohledu vychovatelů, především rodičů, během prázdnin…
Specifika úrazů
Ať už děti hlídáme sebevíc, jejich úrazům se zcela nevyhneme. Dětství a rozbitá brada či koleno k sobě prostě patří. Žel ale dochází i k závažnějším úrazům, které mohou na delší dobu ovlivnit život nejen dítěte, ale i celé rodiny.
Podle statistik vzniká většina dětských úrazů
ve volném čase, při zájmové činnosti nebo sportu. Nejvíce ohroženy úrazy jsou děti
od 5 do 14 let. Celkově se zraní
dvakrát více chlapců (67 %) než dívek (33 %). Rozdíl mezi pohlavími se stupňuje s věkem. Nejčastěji poraněným orgánem bývá
hlava a horní končetiny.
V dopravě
Hned za domácími úrazy jsou s 21,9 procenty úrazy sportovní, s 11,6 % úrazy dopravní.
Ve statistice týkající se dopravy nejvíce figuruje
sražení dítěte automobilem, kdy mu dítě nečekaně vběhne do cesty.
Dopravní výchova ve škole již vykonala mnohé, ovšem je třeba stále apelovat na rodiče, aby toto výchovné snažení podpořili. Je třeba vybrat malému školáčkovi nejbezpečnější cestu městskými ulicemi, několikrát jej doprovodit a vysvětlit mu smysl dopravních signálů. Poučit ho, že se stává účastníkem silničního provozu, a v zájmu jeho bezpečnosti ho oblékat do barevně výrazných šatů.
Ochrana při sportech
Při sportech lze použít jednoduché pomůcky (přilby, chrániče), při vodních sportech pak u horších plavců např. tzv. „rukávky“ nebo nafukovací kruhy. Je třeba zajímat se o volný čas dítěte a vhodně směrovat jeho zájmy.
Rodiče, mějte neustále na vědomí zdravý vývin svých dětí a chraňte je před úrazy, neboť úraz není jen náhoda, a především vy za bezpečnost dětí zodpovídáte. Na vás je, aby vyrostly v dospělé, tělesně zdatné jedince.
MUDr. Pavel Šácha