Myomy jsou velmi časté nezhoubné nádory děložního svalu. Studie naznačují, že myomy má 25% žen ve věku mezi třicátým a padesátým rokem. Ale čísla mohou být i vyšší. Ve většině případů se neprojevují žádnými příznaky.
Myomy vznikají bujením svalových buněk děložního těla. Děje se to vlivem působení ženských pohlavních hormonů. Po stimulaci estrogeny se mohou zvětšovat, jak k tomu dochází v těhotenství. Po menopauze, kdy je redukována hormonální stimulace, se myomy smršťují.
Myomy lze nahmatat při manuálním vyšetření pánve. I v případě, že nepůsobí žádné potíže, by se měly dvakrát ročně zkontrolovat, zda se náhle výrazně nezvětšily. Pokud nepůsobí silné bolesti, netlačí na okolí, nebo se jejich průměr nezvětší o více než 10 cm, není potřebná žádná léčba. Někdy způsobují krvácení a mohou být příčinou těžkého nebo dlouhého menstruačního krvácení, že vyvolá chudokrevnost. Zvětšené myomy mohou tlačit na močový měchýř, a vyvolávat tak potřebu častého močení. Někdy také působí bolesti v zádech a v některých případech mohou zabraňovat početí v tom, že znemožní uhnízdění oplodněného vajíčka.
Myom je sice nezhoubný útvar, jak bylo uvedeno na začátku, ale měl by být stále pod kontrolou gynekologa.
Hlavní příčinou vzniku myomů jsou hormonální výkyvy. V symbolice je to jeden velký, košatý, nezdravý strom, jehož větve přinášejí „patologické živiny“ do kořene = do myomu. Léčba tedy nemůže spočívat pouze v podávání hormonálního léku nebo potravního doplňku a v krajní mezi v odstranění myomu určitou operační technikou, nýbrž je třeba ozdravit všechny „patologicky výživné“ větve.
Je třeba přinášet buňkám kyslík, správně dýchat, sportovat, dostatečně pít obyčejnou vodu, vyhýbat se alkoholu, smogu, kouři, hodně se dávkovat antioxidanty. Uspořádat si rodinné poměry, partnerské vztahy, sociální podmínky pro život, vyhýbat se směnnému zaměstnání, ponocování. Za nejdůležitější považuji duchovní rovnováhu. To všechno je základem pro hormonální rovnováhu, při které se regulační systém s myomem vypořádá sám, tj. bez hormonální antikoncepce.
V naší poradně se věnujeme rozboru situace pacientky a její rodiny s cílem najít cestu k rovnováze. Je to na každé zúčastněné rodině, zda to dokáže, zda udělá potřebné ozdravné kroky. Také disponujeme četnými potravními doplňky, které mohou být pomocné při řešení tohoto problému, ale dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 nesmíme uvádět informace o účincích potravních doplňků na veřejné platformě.
K tomu je určena poradna s lékařem.
MUDr. P. Šácha