Latinsky Uncaria tomentosa říká se jí Cat´s Claw, česky kočičí dráp, známá též jako Vilcacora Pojmenování vzniklo díky trnům, pokrývajícím výhonek, umožňující liáně přichytit se ke kmeni vysokého stromu a dostat se tak co nejvýše, za světlem.
Výhonky dosahují až několik desítek metrů. Rostou pomalu a plné délky dorůstají během dvaceti let. Při sklizni se dnes sbírá pouze kůra, aby nedošlo k poškození kořenů a zajistilo se další množení rostliny. Vláda Peru v důsledku obrovské poptávky po zázračném léku uzákonila termíny a množství sklizně, aby zabránila vyčerpání zásob této cenné rostliny. Dnes, po regulaci těžby se z pralesa získává kolem 300 000 kg ročně. V současnosti pěstují Uncarii Tomentosu původní peruánští Indiáni na plantážích pod patronací světových farmaceutických koncernů. Mělo by se tak zabránit narušení rovnováhy deštného pralesa při stále se zvyšující spotřebě této rostliny.
Některé společnosti zabývající se potravními doplňky mají tuto rostlinku ve svém výrobním programu, a tak máme již léta možnost ji používat.
Používá se do formulí k prevenci degenerativních procesů pohybového aparátu. Kočičí dráp má velký rozsah svých účinků - od protizánětlivých a protimikrobiálních obecně, přes adaptogenní až po protimutagenní (tedy protirakovinné). Závěry klinických studií popisují doprovodné účinky při prevenci a léčbě - akné, herpesu, alergií, astmatu, problémů gastrointestinálního traktu typu Crohnovy nemoci, žaludečních vředů, gastritid, onemocnění střev vůbec, candidózy, diabetu, hypoglykemie, zánětu prostaty, artritidy, zánětu kloubního váčku, fibromyalgie, problémů menstruačního cyklu a menopausy, hypertenze, nemocí oběhového systému i rakovinových nádorů. Vilcacora se nejčastěji užívá k celkovému zvýšení imunity. Léčivé účinky Vilcacory jsou skutečně mnohostranné. Důležité je, že jsou přitom velmi šetrné k lidskému organismu.
V kombinaci s glukosaminem se užívá při bolestech zánětlivých kloubů, při degenerativních změnách, po operacích kloubů k urychlení hojení, při revmatických nemocech, při tzv. tenisovém lokti, ale také ke zlepšení lymfatického systému při slabé obranyschopnosti. K podpoře růstu vlasů po ozařování při léčbě nádorových onemocnění.
V jiných receptech je vedle kočičího drápu základní složka MSM (methylsulfonylmethane). Aktivně ovlivňuje řadu enzymů, působí na hormonální rovnováhu a funkce imunitního systému.
Takže uplatnění nacházíme všude tam, kde probíhá zánět, všude tam, kde potřebujeme podpořit imunitní systém, protivirový, protibakteriální a protizánětlivý účinek.
Můžeme se také setkat s receptem, jehož součástí je kočičí dráp, který má je zaměřen
ke stimulaci imunitní reakce, ovlivňuje zánětlivou reakci, působí také přes trávicí ústrojí, střeva a játra. Doprovází klasickou léčbu alergií, kožních problémů, astmatu, bolestí kloubů a jiných zánětlivých stavů. Vhodný je pro podporu imunitního systému v období nachlazení a chřipek- vykazuje protivirové a protibakteriální účinky. Napomáhá posilovat aktivitu bílých krvinek, lymfocytů, které jsou schopny detekovat a zlikvidovat infekce a také produkovat protilátky.
Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.
MUDr. Šácha