Od generace ke generaci
Nechtěně jsem vyslechl rozhovor mezi starší paní a mladší maminkou s kočárkem. A proč nejste ve školce? Ale je tam epidemie, jakási angína. Aha, myslíš spálová angína? Ano. A předtím tam řádil ten RS virus. Jsme pořád doma.
V tu chvíli jsem si pomyslil: Situace je stále stejná, generace od generace. Téma imunity dětí je stále na programu.
Tvorba mikroflóry
Začíná to již od narození, střevní mikroflóra se postupně osidluje a imunitní systém si musí zvykat na nové a nové bakterie.
Malé dítě zkoumá svět přes ústa, začalo je hned po narození používat. Dává do nich různé věci, předměty, hračky a zkoumá je. Je-li dítě kojeno, dostává z mateřského mléka ochranné látky a buduje si ve střevu dobrou imunitu. Tehdy by mu nemělo vadit, pokud se mu ústy při jeho zkoumání dostane do zažívacího traktu i něco, co tam nepatří: nečistota, bakterie, parazit, virus.
Bacil má svou dobu, po kterou vydrží na potřísněném předmětu, některé bacily jsou odolné proti běžným dezinfekčním prostředkům, každý bacil má také jinou inkubační dobu, někdy až několik dnů a déle.
Faktory oslabování imunity
S nástupem do školky se logicky zvýší i frekvence těchto kontaktů s bacily. A k tomu každé dítě přichází do kolektivu s jinou imunitní výbavou…
Dnes není vzácností, že se ve školce setkávají děti ze zcela odlišných konců světa, a proto se mikrobiologické klima podstatně zamíchává. To vše jsou faktory, s nimiž se musí dětská imunita vypořádat.
V jednom okamžiku se může sejít několik faktorů, které všechny dohromady imunitu natolik oslabí, že při setkání s novým bacilem či virem imunita dítěte nezareaguje správně, a tak propukne nemoc. Ale při epidemiích je příslušný bacil či virus velmi agresivní, a tak mu nelze stoprocentně odolat.
Jak určit dobu nástupu do kolektivu
Doba, kdy má dítě nastoupit do kolektivu, se má určit podle toho, jak je dítě připraveno. Nelze přesně určit, kdy je to vhodné. Každé dítě bude reagovat po svém. Obvykle nastává velký problém, když je termín nástupu do školky přesně stanoven ekonomickými podmínkami rodiny a maminka musí nastoupit do práce. Dle „zákona schválnosti“ zrovna tehdy dítě na školku není připraveno. Pak nastane všeobecný stres pro dítě, matku, jejího zaměstnavatele, pro celou rodinu, ale navíc taková situace ovlivní i kolektiv školky, zdravotní středisko… Problém se v tomto případě netýká prioritně dítěte, nýbrž sociální nezralosti rodiny, kdy si matka nemůže dovolit zůstat doma s dítětem dle jeho požadavku, resp. stupně zralosti jeho imunity…
Budování imunity dítěte je tedy náročná věc. Žijeme v moderní době, máme vyspělou techniku, zdravotnictví, mnohé vymoženosti, a přesto si imunita dítěte počíná po svém. Potřebuje čas, klid, stabilizovanou rodinu. Přirozené zákonitosti, které jsou dány v těle dítěte, se nedají obcházet.
MUDr. P. Šácha
Ke konzultaci jsou připraveny naše poradny:
http://www.symbivita.cz/lekarska-poradna/
Nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou 100% čisté = bez příměsí (barviv, konzervačních / protispékav
Zjistit víceNyní Vám přinášíme jedinečnou možnost nákupu výhodného balícku Symbi. Balíček obsahuje unikátní produkty 1x Symbi I a 2x Symbi II
Zjistit vícePotravní doplněk. Nutraceutikum. Popis: Arginin je aminokyselina, kterou si organismus za některých životních podmínek nedokáže v do
Zjistit víceHlavní přínosy - Přispívá k normální funkci mozku protože denní dávka obsahuje 700 mg DHA - Přispívá k normální funkci
Zjistit víceVitamin K je nezbytný pro srážlivost krve a zastavení krvácení. Vitaminu K je zapotřebí k budování zdravých kostí, pomáhá redukovat
Zjistit víceZadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.