Když přijde změna ročního období, zvýší se nemocnost. A tehdy se začnou plnit čekárny ordinací a také maminky s větší frekvencí píší do internetové poradny s dotazy typu: Co dělat aby mé dítě nebylo opakovaně nemocné, nemuselo dostávat antibiotika apod.. V E- shopu si vybírají různé posilňovače imunity a očekávají, že dostanou recept na báječnou kombinaci.
Ale nejlépe na tom bude to dítě, které je systematicky otužováno po celý rok; v létě se opaluje, běhá v přírodě, chodí plavat a sportuje, koncem léta začíná chodit do sauny. Je živeno zdravou výživou, bohatou na ovoce a zeleninu.
S příchodem podzimku, kdy se začíná v domácnosti topit, venku je sychravo a děti začnou navštěvovat společenská zařízení, dbáme více na hygienu prostředí, pečujeme o dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se dítě pohybuje, a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí. Podáváme navíc vitamin C.
Pokud není dostatek slunce, dodáme i vitamin D, nejde jen o kosti, ale také o imunitu. A volíme vhodné oblečení, učíme děti smrkat do papírových kapesníků. Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba, aby dítě ulehlo či zůstalo v klidu a pilo dostatek tekutin. Zajistíme tmu a dostatečný spánek. Podáváme bylinné čaje, které pomáhají odkašlávat, v jídelníčku by neměl chybět česnek, který ničí původce nemoci, stimuluje pocení a podporuje čištění dýchacích cest a odkašlávání… Proti kašli je také osvědčena cibulová šťáva. Omezujeme sladkosti.
Imunitě pomohou probiotika, není "od věci" podávat prostředky obsahující hlívu ústřičnou, také echinaceu…
Po nemoci je vhodná dostatečná rekonvalescence, pobyt na horách.
MUDr. P. Šácha