Letošní zima je mimořádně zvláštní a plně ji ovládl koronovirus, ale o něm nechci psát. Moje úvaha směřuje k běžným kolizím imunity.
Není vzácností, že prosincová nebo lednová viróza, zvláště ta, která není řádně vyležena a vypocena a nebo je pouze zaléčena antibiotiky, oslabí imunitu a člověk se po celou dobu zbývajících zimních dnů necítí ve své kůži, jakoby se pohyboval po tenkém ledě. A pak konečně přichází jaro. Sláva se sluncem se všechno zlepší. Jenže právě v tomto období, kdy končí zima a chystá se jaro, je velké nebezpečí dostat tzv. jarní rýmu.
Těšíme se na sluníčko, je sice jen 10 stupňů, ale venku je krásně, chceme se hned pustit do jarních prací, nejraději vyrazit ven na kole jen v kraťasech a tričku bez čepice, vždyť jsme se jí přes zimu nanosili dost. Jenže pozor - to sluníčko je zubaté, nedokáže prohřát. A kdo si nedá pozor, snadno prochladne, podchladí se, vrátí se z vycházky domů a pak to začne: kýchání, tečení z nosu jako z vodovodu, zimnici následuje horečka… Vaše imunita byla přeci zimní virózou oslabena a nyní na jaře se za těchto okolností nechytí, ba naopak, ještě více se propadne a smůlu má ten, kdo trpí na jarní alergie, která se snadno prosadí, když se objeví první pyly.
Prevence je na prvním místě. Být prozíravý před „zubatým sluncem“. S jarem užívat i vitamíny,
echinaceu, také dnes již tradiční
IMMUNITY STAR a Vilcacoru
Ale základem při léčení zůstává postel, čaj,
inhalace a opravdu vysadit činnost, zůstat doma minimálně týden. Urychlení domácího léčení se nevyplatí. Nemoc pak totiž přejde snadno do chronické fáze, dostaví se komplikace, zánět dutin, ucha, průdušek… Budou muset být podávána antibiotika, a to je pak patálie za patálií.
Přeji všem zdravé proklouznutí ze zimy přes jaro do léta a koronavirus ať zůstane před rouškou.
MUDr. P. Šácha