SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Intolerance laktózyIntolerance laktózy bývá často zaměňována s alergií na mléko (mléčnou bílkovinu). Tato metabolická porucha je jednou z nejčastějších potravinových intolerancí. Příčina tohoto onemocnění vzniká v důsledku neschopnosti organismu produkovat laktázu, což je enzym zodpovědný za rozklad laktózy na jednodušší cukry (galaktózu a glukózu), které tělo lehce stráví.Pokud laktóza není takto zpracována, zůstává ve střevě přebytečná a dochází k jejímu kvašení a průjmům. Podle statistik je v České republice téměř 20 % lidí, kteří neprodukují dostatečné množství enzymu laktáza, což vede k problémům při trávení mléka a mléčných výrobků.Tato metabolická porucha štěpení mléčného cukru vzniká již při narození.

Všechny druhy mléka obsahují mléčný cukr neboli laktózu. Tento cukr se v trávicím ústrojí rozkládá za pomoci enzymu laktáza na fragmenty, které se pak vstřebávají do krevního oběhu. Je-li laktázy nedostatek,vznikají v trávícím traktu různé látky a plyn, které střevo dráždí a vyvolávají koliku a průjem.Vzhledem k tomu, že se jedná o metabolickou poruchu, je toto onemocnění celoživotní. S věkem může dojít k mírnému zlepšení.

Jaké jsou symptomy onemocnění?
- pocit plnosti
- bolesti a křeče břicha
- pálení žáhy
- střevní potíže - kyselý kvasný průjem

Příznaky nesnášenlivosti mléčného cukru se u každého člověka může projevit různě intenzivně. Intenzita závisí na množství konzumovaného cukru a také stupně intolerance laktózy.

Nesnášenlivost laktózy je možno zjistit několika způsoby. Váš lékař může udělat krevní testy nebo může provést analýzu dechu po požití laktózy. Při tomto testu se podává 50 g laktózy. Dechový test se měří obsahem vodíku ve vydechovaném vzduchu. Při nesnášenlivosti mléčných výrobků je třeba pamatovat na suplementaci vápníkem a popř. na dostatek jiných zdrojů kvalitních bílkovin.

Je -li diagnostikováno onemocnění nesnášenlivost laktózy, lékař vám sdělí, že je třeba dodržovat dietu a stanoví její druh. Bude vás také informovat jak se stravovat, jakým způsobem připravovat pokrmy a jaká je nabídka vhodných potravin.

Jediným přirozeným zdrojem laktózy je mléko a mléčné výrobky (sýry, jogurty, máslo, smetana…) Osoby trpící vysokou nesnášenlivostí mléčného cukru by měly pozorně sledovat etikety na výrobcích, aby se vyhnuly případným reakcím na laktózu.

Skvělá náhrada mléka je Zajíc Natural. Sójový nápoj Zajíc natural je nejprodávanější druh rostlinného nápoje na českém trhu. Používá se jako zdravá a chutná náhražka kravského mléka, patří do skupiny přírodních rostlinných produktů. Neobsahuje cholesterol, laktózu a je přirozeně bezlepkový. Mezi další přednosti patří vysoká výživnost, lehká stravitelnost a snadná příprava.. Uvítají jej také zájemci o zdravou výživu. Sójový nápoj Zajíc Natural je vhodný zejména k přípravě pokrmů: mléka, nápojů, koktejlů a kakaa, k přípravě cereálních snídaní, pudinků, polévek, omáček a těsta, jako vynikající přísada do kávy a čaje a všude tam, kde se používá kravské mléko.

Zdroj: http://www.mogador.cz/?id=intolerance-laktozy


Doporučujeme

  GELAHIT TOP nutris 100ks

  Složení 1 želatinová kapsle: Glukosamin hydrochlorid (99.8%) 280 mg Chondroitin sulfát (94,8%) 130 mg MSM (99,4%) 130 mg Vitamín C (L-As

  Zjistit více

  ALFALFA

  Doplněk stravy Tolice vojtěška pomáhá udržovat zdraví srdce, zlepšuje metabolismus a má příznivý vliv i na kvalitu vlasů a nehtů.

  Zjistit více

  BALANCEOIL ORANGE LEMON MINT

  Hlavní přínosy - Přispívá k normální funkci mozku protože denní dávka obsahuje 700 mg DHA - Přispívá k normální funkci

  Zjistit více

  Vitestin®

  je doplněk stravy ve formě bylinného nápoje pro aktivní péči o sliznici tenkého a tlustého střeva, kterému pomáhá navrátit jeho při

  Zjistit více

  ARTICHOKE STAR

  Sirup pro dobré trávení s hlavní složkou – bylinou artyčok. Ve starém Římě byly artyčoky důležitým pokrmem při hostinách pro do

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024