Grapefruity nazýváme velké, žluté a šťavnaté plody stromů citrusovníků z jižních zemí, jež rostou např. v Izraeli, Řecku, Španělsku, jižní Africe. Ať už jde o žlutomasé odrůdy, červené nebo růžové, většina z nich mívá málo jader nebo žádná.
Byť jsou plody grapefruitů mírně nahořklé, vyplatí se nám jejich konzumace pro vícero přírodních zdravotních účinků, protože obsahují velké množství vitamínu C - tzv. denní doporučenou dávku běžně pracujícího člověka, ovšem nevystaveného nadměrnému stresu.
V dužnině šťavnatého citrusového plodu nalezneme nejen vysoké množství vitamínu C, sloužícího coby biokatalyzátor tělních biochemických reakcí a ochránce v rámci imunitního systému, nýbrž i významné množství bioflavonoidů, které zhruba dvacetinásobně zvyšují zužitkování vitamínu C v těle: Molekuly vitamínu C by bez jejich ochranné role rychle zoxidovaly. Bioflavonoidy samy přinášejí do těla své antivirové, antimikrobiální a protiplísňové účinky.
Významný je také obsah kyseliny listové, druhu vitamínu B nezbytného pro růst buněk. To je obzvlášť důležité pro děti, ale také pro dospělé.
Grapefruitová šťáva může zvýšit účinky některých léků, a to až šestinásobně.
Původcem nahořklé příchuti je glykosid naringin a povzbuzuje chuť k jídlu a trávení.
Přítomné enzymy podporují látkovou výměnu.
Slupka a bílý vnitřní mezokarp nám poskytují užitečné množství pektinu, druhu rozpustné vlákniny, jejíž konzumace ovlivní snížení cholesterolu v krvi.
Grepová jádra obsahují významné množství antioxidantů, mají močopudný a hojivý účinek a využívají se pro výrobu dezinfekčních kapek.
Léčivé účinky grapefruitů dle literatury:
- pomoc při žilních potížích, křečových žilách a hemoroidech
- prevence infekcí a nachlazení
- posila imunitního systému
- čistí střeva a stabilizují střevní flóru (přírodní antibiotika šetrná ke střevu)
- aktivují buněčnou látkovou výměnu a růst buněk
- pomoc ke snížení nadváhy
PhDr. P. Šáchová