Může nastartovat vyčerpaný imunitní systém, který stagnuje v boji proti různým infekcím. Představuje silně působící imunostimulační prostředek.
Nejvíce účinných látek se nachází v kořenech, ale lze využívat i nachové okvětní lístky. V listech je účinných látek méně. Léčivý účinek je zřejmě dílem celého komplexu těchto látek.
Obsahuje estery mastných kyselin, jejichž řetězením vznikají farmakologicky vysoce aktivní látky. Ukázalo se, že echinacea dokáže pozvednout imunitní systém tím, že podporuje aktivitu brzlíku v boji proti virovým infekcím. Odstraní vyhaslé, nefungující buňky a jiné zbytky prostřednictvím lymfatického systému a vysílá bílé krvinky do boje proti infekci. Zvyšuje schopnost lymfatických uzlin filtrovat nepotřebné, někdy i škodlivé součásti uvnitř těla.
Sušením byliny se část účinných látek ztrácí, navíc některé z nich jsou špatně vyluhovatelné do vody. Nejvhodnější lékovou formou je tedy tinktura připravená z čerstvé suroviny. Spektrum její účinnosti je poměrně široké - působí protibakteriálně, ale její největší síla tkví v prevenci a léčbě virových onemocnění, obyčejným nachlazením počínaje a těžkými chřipkami konče. Během velmi krátké doby se zvýší tvorba lymfocytů a makrofágů (bílé imunitní krvinky), které se podílejí na obranyschopnosti organizmu.
Echinacea nachází dobré uplatnění u začínajících nemocí z prochlazení. Je oblíbená svým okamžitým účinkem pro zbavení se nachlazení a chřipky, při opakujících se zánětech uší, zvláště u dětí. Příznivě ovlivňuje i funkci zažívacího ústrojí. Byla používána již začátkem 19. století k léčení následků hadího uštknutí, k léčení pohlavních chorob. Američtí indiáni považovali echinaceu za základ pro léčení mnoha nemocí. Dnes se echinacea připojila k moderním léčivům coby imunostimulant, který všeobecně zvyšuje schopnost imunitního systému. Má také protiplísňové a protizánětlivé účinky. Účinky echinacey jsou známé např. ve fytoterapii,.
Je obsažena v komplexních přípravcích.
Symbinatur disponuje produkty, který obsahují echinaceu, ale dle nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006, nesmíme uvádět informace o účincích potravních doplňků na veřejné platformě.
K tomu je určena poradna s lékařem.
MUDr. P. Šácha