SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Chronické nemoci a cestování


 V zimních měsících létají Evropané do tropických zemí. Jedou za sluncem a příjemným počasím a chtějí si odpočinout. Ekonomická situace jim to umožňuje, však pro to museli hodně udělat, samo to nepřišlo. A jistě si prošli stresy, konkurenčními boji a také jejich zdraví bylo napnuto jako tětiva luku. Pokud mají dobré zdraví, bude tento způsob "úletu" v pořádku, ale často tomu tak nebývá.

V poradně mě oslovují lidé, kteří mají chronickou nemoc, mají zdravotní potíže. Vidí, že se jim nemoc zhoršuje, situace "napjaté tětivy luku" trvá už dlouho, spoléhají se, že jim medicína dokáže pomoci. Mají nastavenu tzv. udržovací terapii, tj. takovou, která jim nemoc nevyléčí, ale udržuje životní funkce v chodu.

Neujasněné priority
Lidé trpící chronickou nemocí se mě ptají, co si mají s sebou vzít, a chtějí slyšet ujištění, že se jim nic nestane. To jim samozřejmě nemohu poskytnout, ale mj. jim vysvětluji, že by si měli zodpovědně vyjasnit priority a učinit správné rozhodnutí.
I za těchto okolností letí v zimě na dovolenou. Spolehnou se na očkování a své léky a touhu uskutečnit cestu si zabezpečují tím, že se vybaví tzv. nouzovými léky. Mezi ně často patří např. kortikoidy, antibiotika a jiná specifika pro jejich nemoc. Mají velkou touhu poznávat exotické krajiny. Ta je žene jako hnací stroj a současně jim zatemní mysl před tím, že by rozumně a sebekriticky vyhodnotili vlastní zdravotní situaci. Ujišťují se, že letí s cestovní kanceláří do hotelu, kde je všechno jako v Evropě zajištěno: hygiena, strava, lékařská péče. Pak bych v tom neviděl problém.

Nepříznivé okolnosti
Ale jakmile je to bez tohoto zajištění, bývá v tom vždy nějaký háček. Jsem v kontaktu s pacienty, kteří mají nemocné srdce, vysoký tlak, zažívací problémy, alergie, trpí na astma, mají poruchu imunity a také autoimunitní nemoci.

Hnací silou je touha po poznání a naplnění snu. Jenže nadšení se někdy brzy rozplyne, třeba už na letišti, v letadle, kde nemají pohyb, sedí v těsném prostředí úzkých křesel, samotný proces startu letadla a přistání je náročný, jejich krevní systém stěží pracuje, na dolních končetinách se tvoří otoky, klouby jsou ztuhlé. Vyjdou z letištní budovy rázem do velké teploty, vlhkého vzduchu, smogu z motorek. Jsou vystaveni oxidativními stresu. Jsou nevyspaní, cestovali přes noc. Ale je to kouzelné, tak jiné. Situace se zlepší v pralese, kam dotyčný směřuje, spánek dožene, bude mu lépe. Ale není.

Základ pro další nemoci
Chybí hygiena, je tam jiné jídlo, jiné bakterie, nepohodlí ve slaměné chýši, štíři, hadi, moskyti - a malárie.
- Jejich základní choroba se stává po stresu plné cestě do jiné krajiny základem pro další nemoci.

Práh citlivosti je vyšší. Objeví se vyrážka, průjem, horečka, k lékaři je daleko a je drahý, možná pomůže místní šaman. Sám si naordinuje antibiotika, tabletky na bolest, teplotu… Jeho základní nemoc se zhoršuje, přichází deprese: Co si tady počnu…? Díky moderní technice mi z jiného kouta zeměkoule píše do poradny: Pomozte… Co mám dělat, jak to mám řešit?

Nepřeháním
Zdá se vám, že přeháním? To přece není možné, dnes se cestuje úplně jinak, doktoři jsou všude, léky se to dá spravit… Ano, setkávám se s takovými případy, nějak to vždycky dopadne, najdeme cestu, jak se dostat z problému…

Návrat je často plný utrpení, dotyčný vyčkává do příletu domů, aby šel urgentně k svému lékaři. Cestou domů se jeho "stresová nádoba" naplnila ještě víc. A v práci jej čeká „napnutý luk“.

Jeho základní nemoc pokračuje, byla však prohloubena aktivita nemoci, imunitní systém výrazně oslabil a po čase se přidala další komplikace. Ale doma jsou krásné fotky, suvenýry a vzpomínky na setkání s domorodci, šamanem. Bylo to nezapomenutelné.

Závěrem
U výše zmíněných nemocí není žádoucí prodělat jinou, exotickou nemoc. Imunitní systém na ty viry, bakterie, parazity neumí správně reagovat, reaguje samozřejmě neadekvátně. Domácí léčení se po takové dovolené táhne i řádku měsíců.

Rozhodl jsem se zde vyjádřit svůj názor, protože na toto téma dostávám dotazy do naší poradny.

Závěr rozboru popsané situace je většinou takový, že ke stabilizaci chronické nemoci nedošlo, ba naopak, ale dotyčný si přivezl pomíjivý zážitek v exotické krajině s komplikacemi.


MUDr. P. Šácha

 

Doporučujeme

  MAGNESIUM + B6 STAR

  potravní doplněk s postupným uvolňováním Hořčík se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání. Podporuje elektrolytickou rov

  Zjistit více

  GYMNEMA SYLVESTRE STAR

  Plazivá rostlina – liána gymnéma lesní - Gymnema sylvestre je domovem v Indii, zejména na jejím severu a v západní části. Tato neobyč

  Zjistit více

  SiberActive

  doplněk stravy speciálně upravená směs s chagou (čagou) sibiřskou, vytvořená za účelem detoxikace od těžkých a toxických kovů (

  Zjistit více

  Gotu Kola

  (Pupečník asijský) Doplněk stravy: 100 vegetariánských kapslí Složení 1 kapsle: Gotu Kola 360 mg s vysokou biologickou aktivitou

  Zjistit více

  STAR PLUS

  Vitamin A podporuje normální stav sliznic, pokožky, zraku a imunitního systému. Podílí se na procesu specializace buněk a metabolismu žel

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024