SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Červená rýže


Tradice přípravy jídel z červené rýže je známa již cca z doby 300 let před naším letopočtem. Rýže červená pochází z Asie, kde jí říkají červená kvasnicová rýže (koji - Japonsko, Čína), dále pak v Thajsku vznikl speciální kultivací hybrid z rýže dlouhozrnné a divoké a u nás je k dostání pod názvem červená rýže natural. Vyznačuje se nejen červenou barvou, ale i delší dobou přípravy a plnou oříškovou chutí. V Evropě se červená rýže pěstuje ve francouzské oblasti Camargue, má kratší zrna, tmavě červenou barvu a po uvaření je lepkavá.

Významná je červená rýže díky tomu, že není loupaná, tedy není zbavená slupky, řadí se tedy mezi celozrnné potraviny. Obsahuje tudíž - podobně jako rýže hnědá - více vlákniny a vitamínů než bílá rýže.

Vláknina z červené rýže má schopnost zlepšovat funkci střev a zabraňuje zácpě. Zpomaluje trávení a navíc neobsahuje tuk, tudíž pomáhá v regulaci hmotnosti a předchází onemocněním srdce i některým druhům rakoviny.

Konzumace červené rýže nám pomůže dodávat potřebnou denní dávku železa. Železo je jeden ze základních minerálů, který pomáhá po těle přenášet kyslík. Při nedostatku železa je organizmus oslabený, člověk se cítí unavený a snižuje se schopnost těla bojovat s infekcí.

I proto se po zjištění účinků začala červená rýže využívat v tradiční medicíně jakožto zdravý doplněk stravy.

Studie ukazují, že červená rýže může mít pozitivní vliv i na snižování cholesterolu a krevní tlak.

Červená rýže je produktem kvasinky (monascus purpureus), na rýži pěstované. Obsahuje několik sloučenin, které lze obecně nazvat monakoliny (K, L, M, N) a které obecně brzdí tvorbu cholesterolu v játrech (brzdí HMG-CoA reduktázu). Jeden z nich, "monakolin K", je synteticky vyráběn a používán ke snižování hladiny cholesterolu. U něj bylo potvrzeno, že udržuje normální hladinu LDL (škodlivého) cholesterolu. A tím se podílí i na normální hladině krevního tlaku, hladině cukru v krvi a celkovém snižování lipidů (tuků) v krvi. To vše je prospěšné pro krevní oběh a srdečně cévní systém.

Kromě monakolinu lze zmínit ještě přítomnost GABA / gama-aminomáselné kyseliny), rýžového škrobu, bílkovin, vlákniny, sterolů a mastných kyselin.

V přírodní medicíně využijeme rádi přírodního zdroje monakolinu v při stavech, kdy potřebujeme kontrolovat hladinu cholesterolu a následně normální krevní tlak.

Dnes je čtenář v situaci, kdy si vybírá přírodní prostředky ke své potřebě, a tak buď přejde na e-shop www.symbinatur.com a zde si příslušný produkt najde, nebo může svůj dotaz napsat do poradny.


MUDr. Pavel Šácha


Doporučujeme

  NONI STAR

  NONI STAR obsahuje rostlinu Morinda citrifolia (NONI) z Havaje, která svými blahodárnými účinky pomáhá optimalizovat a posilovat funkce or

  Zjistit více

  Artenzym

  Nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou 100% čisté = bez příměsí (barviv, konzervačních / protispékav

  Zjistit více

  KELP

  Kelp je mořská řasa bohatá na vitaminy, aminokyseliny a minerály. Je jedním z nejlepších přírodních zdrojů jódu pro lidský organismu

  Zjistit více

  THERMO UNIVERSAL STAR

  VÝROBKY S NÁPLNÍ Z MIKROKULIČEK Principem činnosti výrobků je vyzařování tepla – fyzioterapie. Fyzioterapie se sice v medicíně po

  Zjistit více

  GELATINE STAR

  Želatina je přírodní směs bílkovin živočišného původu potřebná pro výživu kloubů a chrupavek. Želatina obsahuje cca. 15 % vody, 8

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024