SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Červená řepa a imunita

Popisované zdravotní téma nemůže být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V dnešní době putujeme do makrokosmu, poznáváme nové hvězdy, první posel naší civilizace překročil hranici naší galaxie. A stejným způsobem pomalu, ale jistě pronikáme také do mikrosvěta našeho těla, dostáváme se na molekulární úroveň. Vznikají nové lékařské obory jako : "mitochodriální medicína", která pojednává o energii v buněčných organelách - mitochondriích, stejně tak se jeví nový obor z kategorie mikrobiologické ekologie- mikroekologie. Mnoho prací se zaměřuje na funkce buněčných receptorů, nebylo by tedy žádným překvapením, kdyby se budoucí obor jmenoval třeba " receptorová medicína".....

Tělo zvládá všechny funkce pomocí tzv. řídicích - regulačních systémů - jako jsou systém CNS( centrální nervové soustavy) a jeho speciálních buněk, systém endokrinních orgánů, které produkují hormony( hypofýza, štítná žláza, nadledvinky…), systém zažívacího traktu a konečně komplexní imunitní systém. Dříve se soudilo, že vzájemná komunikace mezi těmito systémy se děje pomocí elektrických signálů, že jde jen o přenos elektrických vzruchů a že tyto informace se šíří podobně jako signál telefonní sítě pomocí drátů a přepojovacích ústředen. Ale dnes víme, že se signál může šířit také bezdrátově. Jde více o záležitost biochemickou než elektrickou. Vědci zjistili, že tyto řídicí systémy používají stejné receptory = radary (přijímače). Mezi jednotlivými systémy a jejich receptory se pohybují tzv. liganty. Hlavním matematickým principem přenosu informací jsou peptidy, které jsou sestaveny z jednotlivých aminokyselin. Představme si šňůru 16 barevných korálků navlečených na provázek a zamysleme se nad tím, kolik vznikne možných kombinací uspořádáním korálků, když je budeme vzájemně mezi sebou přehazovat. To je neskutečně obrovský potenciál informací a každá varianta je určitou kombinací peptidů, je to jeden specifický klíč, který zapadne jen do přesně vytvarovaného zámku. Takže výše popsané liganty přenášejí tyto řetězce - transmitery mezi buňkami uvedených tělových systémů. Vědci si mohou tyto specifické liganty označit a pak je sledují, jak a kam putují tělem, a také pak mohou poznat, který sledovaný ligant ke svému cíli nedorazil. Příslušný receptor je zablokován a postižená buňka nepracuje, protože nedostává správné informace. Tato porušená komunikace je příčinou nemoci. Receptor byl obsazen chybným řetězcem aminokyselin. V tomto okamžiku jde o to, jak onen chybný řetězec z receptoru vytěsnit, a tím obnovit řídicí funkci a umožnit postižené buňce, aby začala znovu pracovat !

V souboru možných patologických mechanismů, které se podílejí na poruchách imunity se jeví tato filozofie jako logická a lze předpokládat, že tímto směrem se bude ubírat i další bádání vědců.
V přírodní medicíně se této filozofii nejvíce přibližuje speciálně vyrobený extrakt z červené řepy. A nejde jenom o známý efekt podporující krvetvorbu a silnou schopnost antioxidační, ale jde pravděpodobně právě o výše popsaný efekt "čistění chybně obsazených receptorů ". Toto tvrzení je v danou chvíli spíše přáním, protože není podloženo odpovídající vědeckou seriózní prací, ale domněnka se jeví stále živější, když porovnáváme reference klientů, trpících poruchou imunity například při autoimunitních nemocech, stavech spojených s rakovinou, leukemií apod., kteří několik měsíců užívají extrakt červené řepy a jejich stav i laboratorní hodnoty vykazují pozoruhodné zlepšení.

Filozofii Symbivity je blízký ten fakt, že pro lék nemusíme do makrokosmu, ale pro prevenci stačí používat přírodní prostředek, jakým je červená řepa.  Používá se odšťavněná a následně vysušená šťáva, ve které zůstávají zachovány biologicky aktivní látky. Je kromě vitamínů (namátkou B6 či B9) a minerálů bohatým zdrojem polyfenolu resveratrolu a betainu. Betain je velmi cenná látka, která patří mezi takzvané betalainy a má vliv na jaterní buňky s prokázaným regeneračním účinkem. Můžete ji využít například při přípravě koktejlů a smoothie. Skvěle se hodí zejména pro studenou kuchyni, kde si zachová biologicky aktivní látky.

 

Zánět a bolest

Je třeba se zmínit o enzymu, který se nazývá cyklooxygenáza. V organizmu se vyskytuje ve dvou formách: COX-1 a COX-2.

První z nich zajišťuje fyziologické funkce (především ochranu žaludeční sliznice). Druhá z nich reaguje na působení zánětlivých faktorů. Katalyzuje tvorbu prostaglandinů jako odpověď na zánět, a tím napomáhá k rozvoji zánětu, k bolestivým vjemům a ke zvýšení teploty.

V klinické praxi, třeba v oblasti ortopedie, se používá řada léků, jež působí proti COX-2, a tím zmírňují rozvoj zánětu, bolestivosti a snižují teplotu. Jenže mají nežádoucí účinky, projevující se ve funkci ledvin, žaludku, endoskopicky byly zjištěny žaludeční nebo dvanáctníkové vředy apod. Jako léky nové generace byly uvedeny na trh nové skupiny protizánětlivých léků - inhibitory cyklooxygenázy (COX), které mohou hlavně přes působení na COX-2 zmírňovat bolest a zánět bez nežádoucích účinků na sliznici gastrointestinálního traktu. Myslelo se, že se tohoto účinku může využít i v jiných případech, kde je potřeba zmírnit bolest a zánět, ale toto „nadšení“ pro tento druh léčiv časem opadlo a ukázalo se, že obecné podávání těchto léků není opodstatněno.

V této souvislosti svítá naděje, že přírodní pigmenty získané z červené řepy, mezi něž patří i zde popisovaný betanin, mají potenciál působit proti COX https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf051399j  a tím se mohou podílet na zastavování růstu nádorových buněk v prsu, tlustém střevu, žaludku, centrálním nervovém systému.

 

Červená řepa v mé desetileté praxi

Mohu jen subjektivně hodnotit, neměl jsem a nemám podmínky k tomu, abych prováděl standardizované dvojité a slepé pokusy. Moje pozornost se soustředila na sledování hlavně klinických projevů a některých laboratorních parametrů, hlavně těch, jež jsou dostupné: krevní obraz, zánětlivé markery, jako např. třídu IgM imunoglobulinů CRP, ASLO… Sledoval jsem, zda dochází při užívání extraktu z červené řepy ke snižování hodnot, které byly na počátku u sledovaných pacientů vysoké a při užívání extraktů červené řepy lze pozorovat snížení hodnot, vidím souvislost s protizánětlivým působením extraktu. Při úzkém kontaktu s pacientem jsou taková zjištění povzbudivá. Máme k dispozici přírodní zdroj, užívání není spojeno s vedlejšími projevy a lze pozorovat ustupující chronický zánět. 


MUDr. P. Šácha

Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.

http://www.symbivita.cz/lekarska-poradna/

 

Doporučujeme

  ANATOMAX

  Methylsulfonylmethan (MSM) je přirozená sloučenina síry, která je důležitá v lidském metabolismu. Spolu s vitaminem C tvoří důležitý

  Zjistit více

  EUFORYN

  uvolnění a klidný spánek Nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou 100% čisté = bez příměsí (barviv,

  Zjistit více

  CA-REgener

  protizánětlivé, regenerační složení nutraceutikum - funkční doplněk stravy s vysokou biologickou aktivitou, 100% čistý = bez přím

  Zjistit více

  Anti-Celulitic

  jemná a hebká Nutraceutikum (funkční doplněk stravy), 60 vegetariánských kapslí Půvab vychází z nitra. L-karnitin L-karnitin

  Zjistit více

  KAQUN DROPS

  Probiotikum pro úplné obnovení střevní mikroflóry a posílení imunitního systému; - přírodní produkt, - potravní doplněk, - ur

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024