Angelika a využití
Nebudu se zmiňovat o hrdince známé filmové dobrodružně romantické série, nýbrž o jedné užitečné bylině, podobné petrželi a mrkvi, respektive spíše o jejím kořenu. Nese označení
angelika čínská (angelica sinensis) a používá se po staletí v čínské, korejské a japonské medicíně v kombinaci s jinými bylinami, zvláště pro zdravotní stav žen při bolestivé menstruaci, chudokrevnosti spojené s menstruací, při premenstruačním syndromu, u pánevních bolestí a pro zotavení se po porodu.
Líbí se mi recept v kombinaci se zdrojem bromelainu z ananasu a vitaminem C, což přináší antioxidační aktivitu, zlepšuje krevní oběh, podporuje přirozený průtok krve a transport kyslíku. Má mírnou aktivitu ve prospěch ředění krve. Bromelain podporuje trávení a společně s vitaminem C kontroluje lepší aktivitu imunitního systému.
Účinky složek angeliky
Ve vědeckých výzkumech byly zkoumány účinky obsažených rostlinných složek - kumarinů, fytosterolů, polysacharidů, flavonoidů a nejvíce přítomné
kyseliny ferulové, hlavně pro možnosti využití jejího účinku v oblasti nemocí cév, které ovlivňují srdeční a mozkovou činnost, dále proto, že byl pozorován analgetický vliv, i to, že svalům uvolňuje napětí, což je zřejmě ten skutečný efekt spasmolytický, tolik potřebný při bolestech spojených s menstruací. Kumarinové účinky se sledují vzhledem k možnostem prevence trombóz.
Otázky dalších účinků
Nás by nejvíce zajímalo, zda má angelika stejné účinky na tělo jako estrogeny, nebo zda blokuje aktivitu estrogenů, nebo zda má vůbec nějaký hormonální účinek. Jednoznačnou odpověď však nemáme, poznatky vědeckých výzkumů se rozcházejí.
Zůstaneme tedy u známých, staletími ověřených účinků, jež byly výše popsány. Zdá se, že s bylinou je to podobné jako s románovou hrdinkou Angelikou.
Mojí filozofii je blízký ten fakt, že pro lék nemusíme do makrokosmu, ale stačí používat přírodní prostředek, jakým je i angelika čínská.
Myšlenku nadějného prostředku zpracoval
MUDr. P. Šácha
Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.