Teorie:
Subklinická hypotyreóza (SCH) = mírné snížená funkce štítné žlázy – se vyskytuje odhadem asi u 8 procent populace s vyšším výskytem u žen, obzvláště u těch, které trpí Hashimotovou tyreoiditidou, chronickým autoimunitním onemocněním. Jediná schválená tradiční léčba není spolehlivá a přináší zdravotní rizika.
Může namísto toho používání ashwagandhy, která se ve východní medicíně tradičně používá na léčbu hormonálních poruch, pomoci jako adaptogen při léčbě SCH?
Parametry:
Jednocentrická prospektivní dvojitě zaslepená randomizovaná a placebem kontrolovaná paralelní skupinová studie se realizovala v nemocnici Sudbhawanave Váránasí v Indii. Subjekty (n=50) měly hodnoty hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) v séru mezi 4,5 a 10 μIU/l a normální hodnoty T3 a T4 v séru. Subjektům se po dobu osmi týdnů dvakrát denně podávalo 300 mg ashwagandhy (ve formě KSM-66), anebo placebo. Účinnost se hodnotila měřením hodnot TSH, T3 a T4 v séru na začátku testování, po čtyřech a osmi týdnech. Pro zajištění bezpečnosti intervence se monitorovaly také fyzické, vitální a hematologické parametry. Čtyři subjekty (po dvou z každé skupiny) odstoupily ze studie před návštěvou po čtyrech týdnech.
Výsledek:
Po osmi týdnech u dospělých užívajících ashwagandhu došlo:
- k významnému snížení hladiny TSH v séru v porovnání s placebem ve čtvrtém a osmém týdnu.
- ke zvýšení hladiny T3 o 18,6 % po čtyřech týdnech a o 41,5 % po osmi týdnech; změny proti počátečnímu měření byly v porovnání s placebo skupinou statisticky významné.
- ke zvýšení hladiny T4 v porovnání s úvodním měřením o 9,3 % po čtyřech týdnech a o 19,6 % po osmi týdnech; v porovnání s placebem významné.
Čtyři subjekty – tři na placebu a jeden užívající ashwagandhu – hlásily mírné a dočasné nepříznivé účinky.
Závěry studie: Výzkumníci uvádějí omezení způsobené malou velikostí vzorku a trváním studie a doporučují další výzkum s větším vzorkem a delším trváním. Každopádně soudí, že: „Užívání ashwagandhy může být prospěšné pro normalizování ukazatelů štítné žlázy u pacientů trpících subklinickou hypotyreózou.“
Důsledky:
Subklinická hypotyreóza může zasáhnout do 18 procent starších dospělých a zvýšit riziko koronární choroby srdce a selhání srdce , může nepříznivě ovlivnit minerální hustotu kostí a zvýšit riziko zlomenin. Nejběžnější léčba levotyroxinem však vzbuzuje kontroverzi a nemusí přinést žádný užitek. Výzkumníci a lékaři namisto toho hledají alternativní způsoby, jak přirozeně posílit funkci štítné žlázy. Ashwagandha (withania somnifera Dunal) se v historii používala jakožto adaptogen s pozitivními účinky na rovnováhu v těle a může tedy hrát jistou úlohu v podpoře zdravé funkce štítné žlázy.
Swiss Med Wkly. 23.12. 2014, č. 144, s. 14058
J Endocrinol Invest. 29. 8. 2017, DOI: 10.1007/s40618-017-0753-4
NEJM. 2017, č. 376, s. 2534 – 2544
Překlad pro SYMBIVITU: PhDr. P. Šáchová
Článek v žádné případě neslouží jako návod k léčení. Ashwagandha není používána jako lék, používá se jen jako potravní doplněk.
Není určen k léčení, ale k prevenci.
Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna s lékařem
MUDr. P. Šácha