Popisované zdravotní téma nemůže být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře, který Vás zná.
Tento křehký orgán bývá v listopadu více oslaben a ohrožen. Je hlavním orgánem, který řídí pohyb a výměnu energie po celém těle - plíce podporují, doplňují a regulují energii všech vnitřních orgánů a tím i celého organizmu.
Plíce jsou místem, kde se rodí tělesná energie, která se vytváří mísením čisté energie přijímané ze vzduchu a esencí, která vzniká při trávení potravy ve Slezině a energie Sleziny esenci dopravuje nahoru do plic. Místo, kde se esence a energie smíchávají je uprostřed hrudi a vzniká tzv. osnovná energie. Osnovná energie ze zdroje svého vzniku vystupuje jednak do hrtanu a touto cestou se podílí na dýchací činnosti plic a druhá cesta vede do aorty a krevního oběhu a stává se silou podporující pohyb krve a zároveň esencí doplňující krev. Tato energie se rozptyluje do celého těla, čímž ho vyživuje, zahřívá a přivádí ke všem orgánům stále novou energii.
Plíce tak dýcháním regulují celý mechanizmus působení energie v lidském těle. Tento mechanizmus se projevuje pohybem energie směrem nahoru, dolů, dovnitř a ven. Pravidelné nadechování a vydechování rozvádí v těle čerstvou energii a starou a opotřebovanou z něho vylučuje ven. Dýchání a řízení energie jsou dvě na sobě závislé funkce. Jestliže se například z nějakého důvodu oslabí dýchání, bude se oslabovat i tvorba a doprava energie v těle a s ní i tvorba a přeprava krve, tekutin, výživy, atd. Postupně se pak budou objevovat následky prázdnoty energie. Obráceně pak, pokud dojde z jakékoliv příčiny k prázdnotě energie, dojde k oslabení dechové kapacity a činnosti plic.
Co pro sebe můžete udělat?
Doporučujeme často pobývat venku, i když tomu počasí zrovna nepřeje, a jak to jen jde, větrejte. Začněte souznít s přírodou, která se pomalu chystá k zimnímu spánku. Dejte přednost meditaci a relaxaci v klidné a vyvětrané místnosti a trénujte dechová cvičení.
Co jíst?
Protože podzim přináší sucho, užívejte zvlhčující potraviny.
Zelenina: brambory, dýně, mrkev, listová zelenina, zelí, cuketa, česnek, cibule, ředkvičky, ředkev Daikon, řeřicha
Ovoce: hrušky, jablka, švestky, sušené meruňky, citron
Obiloviny: slzovka (Jobovy slzy), rýže (natural), kroupy, ječmen, ovesné vločky, špalda, quinoa
Koření a bylinky: pepř, chilli, zázvor, směsi koření kari a masala, pažitka, hřebíček, kardamom, skořice
Luštěniny: červené fazole, červená čočka, sója
Co nejíst?
Hlenotvorné potraviny - velké množství cukru, lepku z bílé vymleté pšeničné mouky (bílé pečivo, různé omáčky), mléčné výrobky obecně (hlavně jogurty, hodně sýrů, čokolády).
Jaké medicinální houby mají pozitivní vliv na plíce?
Housenice čínská má tropismus k plicím.
I Lesklokorka lesklá má tropismus k plicím.
Zdroj: https://www.mycomedica.cz/clanky-plice-krehky-organ.html
Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.
MUDr. P. Šácha