SYMBIVITA

-

Lékařská poradna

Informační server o přístupu ke zdraví přirozenou cestou

Skupina vitaminů B a psychika


Napadlo vás už někdy, že nervozita, náladovost, či různé psychické poruchy nemusí být nevyhnutelně jen důsledkem špatného psychického rozpoložení či nezvládnutých problémů, ale že nedostatek vitaminů skupiny B vám může způsobit tyto stavy?


Představte si ženu v době jejího menstruačního cyklu, v jejíž přítomnosti byste zrovna nechtěli být. Nebo depresivního člověka se ztrátou motivace a bez pozitivních vyhlídek do dalšího života. Nebo množství bezduchých lidí na ulicích, úřadech, v nákupních centrech. Jsou v podstatě všude, kam se jen podíváte, a jejich společným znakem je ztráta chuti do života, náladovost, nervozita, nespavost, syndrom vyhoření... A příčinou tohoto jejich stavu je množství faktorů na úrovni psychiky a duše.


Vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě a většinou jsou obsaženy v potravinách buď společně, nebo aspoň některé z nich. Společně se totiž navzájem podporují a jejich vzájemná součinnost zesílí jejich jednotlivé účinky. Většina z těchto vitaminů skupiny B slouží v těle jako tzv. koenzymy - bez jejich přítomnosti by nemohly správně fungovat enzymy zodpovědné za uvolňování energie ze živin.

Skupina vitaminů B zahrnuje dohromady 17 vitaminů, ale většina odborníků jich jmenuje 8-10, většinou jen po vitamin B12 (B1 - B12), přičemž výběr těch důležitých se od odborníka k odborníkovi liší. Tyto nejednoznačnosti bychom snad mohli připsat jistým limitům vědy, jež neumí objasnit všechny záhady živin a fungování našeho dokonalého životního mechanizmu.

Za nejdůležitější lze považovat:

Vitamin B6

- Ženské problémy - dostatek „ženského“ vitaminu B6 způsobuje úlevu před menstruací a po ní (změny nálady, otoky, návaly), vyrovnává hladinu hormonů v krvi. Ženy v přechodu by měly myslet na jeho pravidelný přísun, aby tak zabránily rozvoji nebezpečné osteoporózy. A proto i mnoho léků, které lékaři předepisují v těhotenství proti ranému nutkání na zvracení, obsahuje vitamin B6.
- Snižuje škodlivý LDL cholesterol – nedostatek B6 totiž vyvolává vyšší hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a negativně ovlivňuje odstraňování cholesterolu z organizmu.

Vit. B6 tedy preventivně pomáhá v boji proti srdečním chorobám…
- Vitamin B6 také podporuje metabolizmus a je takto užitečný při redukčních dietách, má vliv na optimizmus a radost ze života a pro sportovce je užitečný kvůli své schopnosti udržovat v rovnováze sodík a draslík, což je důležité taktéž pro srdce a nervy.

Zdroje vitaminu B6: obilné klíčky, slunečnicová semena, játra, vlašské ořechy, sója, banány, avokádo, podmáslí, hrozinky, sušené švestky, růžičková kapusta, kapusta, brambory a sladké brambory, losos a tuňák, krůtí, hovězí a kuřecí maso, vejce.


Vitamin B12

- Má pozitivní vliv na zdraví srdce - protože spolu s kyselinou listovou pomáhá snižovat hodnoty homocysteínu v krvi, a tak redukovat riziko vzniku srdečních chorob.
- Vitamin B12 jako zdroj životní energie - nedostatek vitaminu B12 způsobuje úbytek karnitinu a lékaři v současnosti využívají doplňky a injekce s vitaminem B12 při léčbě množství těžkostí souvisejících s nedostatkem energie, trvalou vyčerpaností a únavou.
- Vitamin B12 a optimizmus - vitamin B12 se nepřímo účastní výroby tzv. ?přenašečů?, jako jsou látky „dobré nálady? - methionin, serotonin a dopamin, jež mají vliv na pocit štěstí, radosti, vyrovnanosti a na klidný spánek. Taktéž dopomáhá mírnit stres a deprese.
- Vitamin B12 a starší lidé - hodnoty vitaminu B12 klesají s věkem a je prokázáno, že asi 20 % starších lidí trpí jeho nedostatkem.

Cholin
V mnohých popisech je cholin řazen mezi vitaminy skupiny B, ačkoliv není zcela jasně považován za vitamin, spíše jako kvazi-vitamin, nebo vitagen. Na rozdíl od vitaminů má pro organizmus význam i jako stavební a energetický zdroj. Cholin je důležitý pro látkovou výměnu aminokyselin. Nalézá se v buňkách, tvoří součást lecitinu. Velmi pozitivně působí na činnost mozkových a nervových buněk, má tedy jasně své opodstatnění být v názvu neurocholin. Cholin je vyžadován při syntéze membránového fosfatidylcholinu (to představuje prekurzor ceramid, který hraje roli v přenosu nervových impulzů přes buněčnou membránu) a sfingomyelinu. Obě látky se podílejí na konstrukci membrány buněk v lidském těle. Účast cholinu v membránových procesech je nezbytná pro buněčné zdraví, ochranu a flexibilitu. To je podstatné také pro zdravý vývoj plodu. Cholin je prekurzorem neurotransmiteru acetylcholinu, který přenáší vzruchy mezi našimi nervovými buňkami, zprostředkovává informace pro svaly a orgány. Acetylcholin má své místo působení v přepojovací stanici - synaptické štěrbině, kde na něj působí enzym acetylcholinesteráza (AChE) a rozkládá jej na cholin a acetát. Cholin se zpětně vychytává a znovu se používá na syntézu acetylcholinu
Částečně je přijímán stravou, částečně je vytvářen v játrech a dalších tkáních z různých esenciálních látek, např. z aminokyseliny methioninu, za přítomnosti kyseliny listové a vitaminu B12.

Nejvíce cholinu obsahují: sójový lecitin, hovězí játra, vejce, květák, brokolice, pivovarské kvasnice, ryby, listový špenát, pšeničné klíčky, mléko, tofu, luštěniny a celozrnná strava. Další důkaz toho, jak je obecně důležitá vyvážená strava.


A když do receptu s vitamíny B přidáte mučenku, klanoprašku a chmel, který využívaly již naše babičky, vznikne zajímavá kombinace látek, které působí na celé tělo a podporuje relax od stresů a nebo si vezmete přímo hotový produkt.

Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.


MUDR. P. ŠáchaDoporučujeme

  VITAMIN E STAR

  VITAMIN E STAR patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant, který chrání tkáně, buňky, bu

  Zjistit více

  YUCCA STAR

  Juka je přírodní účinný čistič organismu, obsahuje mnohé enzymy, chlorofyl, antioxidanty, ale především steroidní saponiny, které se

  Zjistit více

  JOINT ACTIVITY

  JOINT ACTIVITY je vysoce účinnou kombinací látek – glukosamin, chondroitin a MSM (metylsulfonylmetan), které pomáhají přímo vyživovat

  Zjistit více

  RASPBERRY STAR

  PRO EFEKTIVNÍ KONTROLU HMOTNOSTI Doporučené dávkování 1–2 kapsle 2× denně. Složení Složení 2 kapslí: Malinový keton 200 mg.

  Zjistit více

  CRANBERRY STAR

  Původní Američané považovali CRANBERRRY nejen za důležitou složku potravy, ale i za prostředek s blahodárnými účinky. Cranberry jsou

  Zjistit více

Zpravodaj emailem

Zadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.

Naše blogy

Pořádané akce

MUDr. P. Šácha
Nikolčice 316, 691 71
dfm(zavináč)symbinatur.com
Lékařská poradna - obecná
Lékařská poradna - privátní

Symbivita

Lékařská poradna
Symbivita © 2024