Čtenáři staré verze SYMBINATUR a současné nové verze SYMBIVITA se s pojmem antioxidanty často setkávají. Na ochranu buněk před působením volných radikálů klademe důraz. Dostatečná ochrana antioxidanty patří mezi základní preventivní kroky pro naše zdraví.
V našem programu jsme dělali semináře a přednášky spojené s měřením antioxidantů.
Žádné měření antioxidantů nemůže být sice stoprocentní, nicméně naměřená hodnota každému naznačí jeho situaci.
Na webu SYMBINATUR máme také speciální seriálovou rubriku s označením ANTIOXIDANTY, kde je hodně informací o tom, kde jsou v přírodě antioxidanty obsaženy a co je vhodné užívat.
Zde také uvedu seznam produktů, které jsou zaměřeny svým složením antioxidantů plnit úkol ochrany v těle.
Cell Guard je kombinovaná formule s vysokým množstvím účinných antioxidantů. Tento produkt se v praxi nejvíce osvědčil, proto jej uvádím na prvním místě.
Pro oči kombinujeme Cell Guard s EYE STAR
Jako nejsilnější antioxidant je v literatuře označován OPC, což je zkratka pro "oligomerický proanthocyanidin".
Klasický antioxidant je VITAMIN C a novější v liposomální formě Vitamin C- liposomal Plus, VITAMIN E.
Ovšem málo známý je SUPEROXIDE DISMUTASE
Za normálního stavu je tvorba volných radikálů pod kontrolou antioxidačního systému, jehož důležitými složkami jsou přirozené antioxidační enzymy superoxid dismutáza a glutation peroxidáza a dále vitamín E. S postupujícím věkem člověka však jejich aktivita klesá. Je zajímavé, že největší požadavky na užívání tohoto antioxidantu přicházejí z Německa. Je zřejmé, že tam o něm lidé více vědí. Pozornost zasluhuje RESVERATROL s piperinem.
Klasickým a velmi prospěšným antioxidantem je koenzym Q 10 je potřebný hlavně pro energii v těle.
COENZYSTAR Q 10, COENZYSTAR Q 10 - EXTRA
Je "palivem" pro mitochondrie buněk. Nicméně pokud je v těle nedostatek antioxidantů, pak si antioxidační systém sáhne pro koenzym Q 10 a spotřebuje ho. To ovšem znamená, že si jej vezme na úkor energie.
Někteří lidé užívají koenzym Q 10 proto, aby si zvýšili energii, když jsou unavení. Ale pokud mají málo antioxidantů, pak se dodaný koenzym spotřebuje coby antioxidant a oni nezpozorují zlepšení energie. Proto je tolik důležité, aby současně s koenzymem užívali i jiný antioxidant a aby se koenzym Q 10 mohl uchovat pro buněčné mitochondrie - a mohl se tak přeměnit v energii.
Dobře píše o antioxidantech v souvislosti s medicinálními houbami prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. v článku Antioxidanty a houby.
A v neposlední řadě se patří do seznamu antioxidantů uvést hodně významný vliv flavonoidů, které také najdete na našem webu, a to v té nejpřirozenější formě.
Seznam antioxidantů může být ještě hodně dlouhý, uvedu ještě přírodní extrakt z rakytníku řešetlákového a Goji- kustovnici čínskou. V poslední době zapůsobil jako bomba na českém trhu přírodní produkt Açaí. Jeho plody obsahují nejen vitamín C, A, B, minerální látky (mangan, hořčík, fosfor, vápník, bór, měď, železo, molybden), kumarin, flavonoidy, nenasycené mastné kyseliny a vitamin E, ale má i vysoké antioxidační působení.
A musím zmínit molekulární vodík, jehož antioxidační vliv patří k vrcholu účinných metod jak bojovat s oxidačním stresem.
Mějte dost antioxidantů - pomůžete své tělo chránit před zhoubným působením volných radikálů.
Pro konkrétní dotazy na dané téma je připravena poradna.
MUDr. P. Šácha