Popisované zdravotní téma nemůže být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře, který vás zná.
V praxi se setkávám se situací, kdy potřebuji pacientovi doporučit, aby jedl ryby (především ty mořské) a aby děti dostávaly rybí olej.
Důvod je jasný a známý, mořské ryby (losos, makrela, tuňák) jsou nejlepším zdrojem nenasycených mastných kyselin. Jenže mají charakteristickou rybí chuť, která nemusí každému vyhovovat. Viděl jsem mnoho dětí, které měly k rybímu tuku odpor. Samozřejmě je to psychická záležitost, ale pokud chceme situaci obejít, pak hledáme jiné zdroje nenasycených mastných kyselin, a ty obecně najdeme také v některých rostlinných potravinách (lněná semínka, řepkový a sójový olej, listová zelenina, dýňová semena, vlašské ořechy).
Lněné semínko
je ceněno zejména pro vysokých obsah omega-3 mastných kyselin. Je také zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA), což je také důležité, neboť ta se přeměňuje na omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem - kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), které rovněž podstatně přispívají k lidskému zdraví, především svými protizánětlivými účinky, jakož i k správnému vývoji mozku u dětí.
Zejména pro svůj vysoký obsah zdraví prospěšných omega-3, 6 a 9 mastných kyselin je lněné semínko prospěšné pro kůži, srdce, cévy, žlučník, střeva, klouby a svaly. Obsažené látky mají účinný vliv u dospělých lidí na snížení hladiny škodlivého cholesterolu (a zvyšují množství prospěšného cholesterolu), chrání před onemocněním srdce a cév, brání shlukování krevních destiček a pomáhají předcházet nepravidelnému srdečnímu tepu. Esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro ochranu buněčných membrán. Vedle nenasycených mastných kyselin je lněné semínko bohaté také na hemicelulózu a lignin, slizy, některé oleje a bílkoviny, které zvláčňují stolici a jemně povzbuzují střevo k reflexním pohybům, a tím se předejde zácpám či napomáhá při nich. Svým prebiotickým účinkem jsou důležité pro správnou funkci střev a zdravé trávení.
Kromě oleje ze semen lnu výrobci přidávají do receptu také vitamin E, který zde hraje roli ochránce nenasycených mastných kyselin, protože je o něm známo, že má silný antioxidační efekt.
Je však třeba doplnit poznámku. Podkladem pro rozhodování, zda je vhodné užívat prostředek obsahující esenciální mastné kyseliny a nemělo by jít jen o intuici nebo o pokus a omyl, by mělo být před začátkem stanovení balančního testu, který napoví, jaký je v těle poměr mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami. Pokud je nesprávný poměr, tedy převažuje omega-6 nad omega-3, pak je vhodnější se nejprve zaměřit na dietu a produkt, ve kterém prioritně převyšuje účinný omega-3 s cílem uskutečnit vyrovnání nepoměru, a v tom daném okamžiku produkt, který obsahuje omega-3, 6, 7 a 9, není ve smyslu obratu poměru ve prospěch omega-3 tím nejlepším řešením.
Lněný olej sice obsahuje kyselinu alfa-linolenovou (ALA, omega-3), nicméně přeměna ALA na EPA a DHA není v těle dostatečná, aby mohla eliminovat prozánětlivé účinky kyseliny arachidonové (KA). Tu většinou konzumujeme přímo, bez možnosti dostatečné přeměny vysokého množství prozánětlivých mastných kyselin; přijímáme je z potravin živočišného původu (drůbeží maso, krůtí, hovězí, vepřové, vejce…), zvláště pokud daná zvířata neběhají volně, ale jsou ve velkém krmena obilnou směsí s přemírou omega-6 - kyseliny linolové (LA), kterou pak v těle přeměňují na prozánětlivou kyselinu arachidonovou (KA). Výsledem je všeobecná konzumace prozánětlivých potravin z živočišné produkce s velkou koncentrací KA, a to je jeden z důvodů, proč průměrný Čech a Slovák má prozánětlivý poměr omega-6: omega-3 kolem 15:1. (Dalším důvodem je spotřeba slunečnicového oleje.)
Takže výše uvedený produkt je vhodné užívat až poté, co dojde k vyrovnání poměru omega-6 a omega-3 přímou konzumací omega-3 (EPA a DHA), a tehdy poslouží jako udržovací, stabilizační produkt. Tehdy má své opodstatnění. Je to však vždy individuální.
Ukazuje se, že konzumací samotných lněných semínek či potravního produktu vyrobeného z lněného oleje nelze dostatečně eliminovat rizika spojená se špatným poměrem omega-6: omega-3.
Nejde o lék, jde o potravní doplněk, je určen k prevenci, užívá se společně s jídlem. Patří do výbavy moderního člověka, který ví, co jeho tělo potřebuje, aby se udržovalo v dobré kondici.
MUDr. P. Šácha
O bližší informace požádejte naši poradnu.
Hlavní přínosy - Přispívá k normální funkci mozku protože denní dávka obsahuje 700 mg DHA - Přispívá k normální funkci
Zjistit víceBalanceTest společnosti Zinzino je jednoduchým sebetestem, který po odebrání kapilární krve z prstu umožňuje analýzu obsažených mastn
Zjistit víceHlavní přínosy - Přispívá k normální funkci mozku protože denní dávka obsahuje 700 mg DHA - Přispívá k normální funk
Zjistit vícePotravinová vláknina Produkty s vlákninou obvykle obsahují pouze jednu či dvě potravinové vlákniny, a to pro každodenní potř
Zjistit víceZadejte svou emailovou adresu pro zasílání informací o nových článcích, produktech a slevách.