V zelených rostlinách, řasách a sinicích se nachází zelený pigment coby základní zdroj energie, protože si z něj rostliny vyrábějí sacharidy. Slouží jim za základ pro další biologické procesy, a tak se nepřímo stává součástí bio života na Zemi. Je to až neuvěřitelné, jak je to v přírodě vymyšleno.
Při fotosyntéze se využívá energie slunečního záření k syntéze energeticky bohatých organických cukrů z jednoduchých anorganických látek - oxidu uhličitého a vody. Z ničeho nic existuje energie a síla, ne nadarmo naši předkové zelené části rostlin používali jakožto léčivo. Moderní medicína začala zkoumat chlorofyl již začátkem 20. století. Klinické studie účinků chlorofylu a jeho derivátů byly zahájeny v USA ve 40. letech. Bylo potvrzeno, že aplikace roztoků s obsahem derivátů chlorofylu podporuje hojení ran a snižuje nepříjemný zápach u různých typů hnisavých zánětů.
O vlastnostech chlorofylu se často diskutuje a za prokázané účinky chlorofylu pro účely přírodní medicíny lze považovat:
- antibakteriální, bakteriostatický účinek
Chlorofyl zastavuje růst bakterií a jejich množení. Zcela zvláštní postavení a složení bakterií v našich ústech vychází z nového způsobu života v posledních desetiletích. Dutina ústní je součástí trávicího traktu a mikroflóra má mnoho společného s bakteriálním osídlením například ve střevu. Jakmile se tam vytvoří dysbióza, lze očekávat, že podobná situace nastane i v dutině ústní. To je vedle špatného čištění zubů jeden z hlavních důvodů, proč přibývá zubních kazů, zanícených dásní nebo paradentózy. A také lidí, kteří mají zapáchající dech. Jednou z jeho hlavních příčin totiž bývá přemnožení nesprávných bakterií. Chlorofyl je tedy vítanou pomocí.
- hojivý účinek
Kdo navštívil chirurgické oddělení, jistě si vybaví, že na ránu, jizvu, spáleninu mu byl stříknut zelený spray s chlorofylem a rána zůstala nezakryta, aby se zlepšilo její hojení.
Klinické studie účinků chlorofylu a jeho derivátů na hojení ran byly zahájeny v USA ve 40. letech. Bylo potvrzeno, že aplikace roztoků s obsahem derivátů chlorofylu podporuje hojení ran a snižuje nepříjemný zápach u různých typů hnisavých kožních onemocnění. Chlorofyl také výrazně stimuluje granulaci a epitelizaci tkání a urychluje tak hojení ran. Tento účinek byl popsán v řadě klinicky popsaných případů nehojících se chronických kožních lézí (většinou vředů), které vzdorovaly konvenčním léčebným metodám.
- blahodárný účinek na červené krvinky
- zlepšuje transportní kapacitu červených krvinek
- zlepšuje krevní obraz, podporuje tvorbu červených krvinek
- zlepšení celkového metabolizmu (více kyslíku v buňkách)
- deodorační účinky (po místním i celkovém podání)
a další:
- zlepšení stavu dásní
- podpora trávení
- zlepšení peristaltiky, zlepšení odchodu stolice
- odstranění plynatosti
- podpora hubnutí
- detoxikace ledvin
- podpora hojení ran
- protiradiační a chemoprotektivní účinky
Velmi dobře známe chlorophyl při používání prostředků tzv. zelené medicíny. Jedničkou je kvalitní chlorella a mladý ječmen
S oblibou používáme samotný CHLOROPHYLL
MUDr. P. Šácha